Koty mogą pomóc w redukcji niepokoju i zwiększeniu empatii u dzieci z autyzmem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Gretchen Carlise, szkolna pielęgniarka postanowiła sprawdzić, jak obecność zwierząt zadziała na dzieci z niepełnosprawnościami. Badanie opublikowane w Journal of Pediatric Nursing wykazało, że posiadanie kota w mieszkaniu może pomóc dzieciom z autyzmem w redukcji niepokoju.

Carlisle jest pielęgniarką w szkołach publicznych i często przychodziła do pracy ze zwierzętami, aby nagrodzić uczniów za dobre zachowanie. Zauważyła, że mają one uspokajający wpływ na nieletnich z dysfunkcjami.

Postanowiła więc przyjrzeć się zjawisku bliżej. Dotychczas został zbadany pozytywny wpływ psów na zachowanie dzieci, natomiast eksperyment Carlise wykazał pozytywny wpływ kotów na redukcję niepokoju związanego z separacją u dzieci z autyzmem.

Już wcześniej zauważono, że rodzice pociech z autyzmem są o wiele bardziej zestresowani, niż rodzice pociech z innymi dysfunkcjami. Do badania zrekrutowano rodziny z nieletnimi w wieku 6-14 lat, które zdecydowały się na adopcję kota. Zwierzęta te zostały wcześniej skontrolowane pod względem temperamentu, żeby upewnić się, że będą wspomagały swoim spokojem rodzinę.

Zauważono przede wszystkim natychmiastową więź dziecka z kotem, która pozostawała równie silna z biegiem czasu, w przeciwieństwie do niepokoju, który malał. Okazało się, że główną zaletą posiadania nowego lokatora jest jego bezwarunkowa akceptacja oraz tzw. cicha obecność. „Niektóre dzieci z autyzmem mogą być wrażliwe na głośne dźwięki, obecność spokojnego kota, działa na nie kojąco” – powiedziała Gretchen Carlise.

 

Źródło