Krótszy czas pracy prowadzi do rzadszego palenia i lepszego odżywiania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według badań z opublikowanych w Economics & Human Biology, skrócenie czasu pracy wpływa pozytywnie na zdrowie mężczyzn – zmniejszyła się m.in. częstotliwość sięgania po papierosa i stabilizuje wagę.

Berniell i Bietenbeck użyli danych z 1998 r., kiedy to francuski rząd zdecydował się na redukcję czasu pracy z 39 do 35 godzin. Badacze przeprowadzili wywiad w środowisku osób, które zaczynały korzystać z nowego rozporządzenia oraz 4 lata później, kiedy już mogli ocenić wpływ nowych ustaleń w 2002 r. Obserwacje przeprowadzono w dwóch grupach społecznych – pracowników umysłowych i fizycznych. W przypadku tej drugiej zauważono spadek częstotliwości palenia o 19-24%, natomiast pierwszej, współczynnik BMI spadł o 1,7-2.1%, przy redukcji czasu pracy o 4 godziny.

Pracownicy umysłowi nie zmienili swoich przyzwyczajeń co do palenia, natomiast u osób pracujących fizycznie BMI się lekko uniosło. Naukowcy spekulują, że zmiany BMI w przypadku pracowników fizycznych i psychicznych mogą być skorelowane z przyzwyczajeniami dot. aktywności fizycznej po godzinach. Pracownicy fizyczni więcej kalorii spalają podczas pracy, natomiast umysłowi – na siłowni po zakończeniu pracy.

 

Reklama

Rodzice chcieli żebym był prawnikiem, nie fryzjerem | Tomasz Schmidt

Rafael Grieger ponownie zawitał na naszą platformę z kolejnym odcinkiem programu #TheCultureOfTotalBeauty.Tym razem jego gościem jest Tomasz Schmidt – właściciel renomowanego salonu fryzjerskiego w Poznaniu. Porozmawiamy o pierwszych krokach w branży, posiadaniu własnego salonu i zespołu. Czy była to łatwa droga?

Dzięki Puppy Jodze pieski znajdują nowe domy | Wioleta Jusiak

W najnowszym odcinku naszego programu mieliśmy przyjemność gościć Weronikę Jusiak – założycielkę studia jogi „4 łapy na macie”, który łączy miłość do zwierząt i pasję do jogi. Rozmawialiśmy o tym, jak joga może pozytywnie wpłynąć na relację między człowiekiem a jego pupilem oraz o niesamowitej filozofii stojącej za projektem.