Badacze z Kioto opracowują pierwszą drewnianą eko-satelitę

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto pracują nad drewnianym satelitą, który pod koniec swojej kariery ma ulec całkowitemu spaleniu. Dzięki temu będzie można zredukować ilość kosmicznych odpadów generowanych przez człowieka.

Satelita LignoSat ma wystartować za dwa lata, w 2023 roku. Będzie miał drewnianą powłokę, która pozwoli, która pozwoli na jego doszczętne spalenie po powrocie na Ziemię. Innowacja ma pomóc w rozwiązaniu problemu satelit krążących na orbicie naszej planety, mimo że już nie są funkcjonalne.

W tym momencie ludzkość boryka się z milionami kawałków gruzu, w tym 34 000 większych odłamków (np. odrzuconych odłamów rakietowych) oraz 2550 z 5850 satelitów ziemskich, które już nie działają. Kiedy znajdują się na orbicie, stanowią zagrożenie dla przelatujących statków kosmicznych oraz działających satelitów.

Takao Doi, były astronauta oraz główny dowodzący zespołem badaczy zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z powracającymi satelitami „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że wszystkie satelity wracające na ziemię podczas spalania mogą uwalniać do atmosfery cząstki tlenku glinu, które będą unosić się przez wiele lat. Ostatecznie wpłynie to na środowisko Ziemi”.

 

Źródło

Reklama