Baterie do samochodów elektrycznych będą ładowane w 5 minut

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wyprodukowane nowe baterie do samochodów elektrycznych będzie można naładować w 5 minut. To pierwsze tego typu rozwiązanie, które może zachęcić ludzi do zamiany auta na elektryka.

Elektryczne pojazdy są alternatywna dla aut napędzanych spalinowo. Nowe akumulatory litowo-jonowe zostały opracowane przez StoreDot. Firma prezentowała już wcześniej ekstremalnie szybko ładującą się baterię do telefonów, dronów i skuterów. Swoją najnowszą technologię ma zaprezentować teraz producentom pojazdów.

StoreDot dotychczas zdobyło dotacje w wysokości 130 mln dolarów, dzięki czemu zostało mianowane pionierem nowych źródeł finansowych 2020 roku. Najnowszy produkt można naładować w 5 minut, jednak wymagałoby to użycia znacznie więcej mocy niż tej używanej obecnie. Firma proponuje zastąpienie grafitu, z którego dotychczas produkowane były baterie – półprzewodnikowymi nanocząsteczkami (opartych na germanie), co pozwala na szybsze i łatwiejsze dotarcie jonów.

„Główną przeszkodą w zamianie standardowych pojazdów na elektryczne była obawa przed możliwym zasięgiem auta” – mówi Doron Myersdorf, dyrektor generalny StoreDot – „ludzie bali się, że utkną w pewnym momencie na drodze, zmuszeni do dwugodzinnego postoju na ładowanie. Jeżeli czas ten skróci się do czasu tankowania benzyny, problem zniknie”.

 

Źródło 

Reklama