Biuro w zgodzie z naturą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Eko biuro. Zielone biuro. Biuro Eko.

Być może brzmi to oklepanie, a działania, których musimy się podjąć wydają się być już przereklamowane. Jednak nasze wybory mają wpływ na świat, a wiadomo, od czegoś trzeba zacząć. Od czego najlepiej? Od własnego podwórka. Na przykład od biura, w którym pracujemy.

Na szczęście coraz więcej klientów i kontrahentów ma świadomość jak bardzo zanieczyszczamy planetę. Przeciętny Polak produkuje ok. 332 kilogramów śmieci rocznie (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego). Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę mieszkańców Ziemi, jak i fakt, że planeta nie jest z gumy, nie będzie szczególnie przesadne stwierdzenie, że toniemy w śmieciach.

Ale może w procesie tonięcia możemy wybudować tratwy ratunkowe?

Podpowiadamy Wam, jakie przyjazne dla środowiska rozwiązania możecie wdrożyć w waszym biurze.

Sprzęt

Być może nie każdego przekona fakt, że sprzęt używany może być tak samo efektywny, jak nowy. Mowa o na przykład komputerach poleasingowych – decydując się na takie rozwiązanie, nie tylko możemy zaoszczędzić gotówkę, ale przede wszystkim dać drugie życie sprzętom, które działają, a tym samym zminimalizować produkcję elektrośmieci. W poszukiwaniu używanego sprzętu pomoże Wam na przykład to miejsce: https://rnew.pl/.

Jeśli decydujemy się na nowy sprzęt, wybierzmy taki, który jest jak najbardziej energooszczędny. Ważne także, żeby odpowiednio taki sprzęt zaprogramować – tak, aby maksymalnie zoptymalizować i skrócić czas pobierania energii. Gdy kończymy pracę, odłączajmy ładowarki, wyłączajmy komputer czy chociażby monitor.

Klimatyzacja. Wydaje się być niezbędna, szczególnie w lecie. Nie musimy z niej rezygnować, pamiętajmy jednak o regularnej wymianie filtrów i odpowiednim ustawieniu temperatury (powinna być o 5-7 stopni Celsjusza niższa niż na zewnątrz).

Reklama

W zimie natomiast starajmy się nie przegrzewać pomieszczeń. Wietrzmy je – krótko, ale za to efektywnie. Wychodząc z biura obniżajmy zadaną temperaturę o kilka stopni. Warto również pamiętać, by nie zastawić kaloryferów sprzętami czy meblami i nie utrudniać w ten sposób dopływu ciepłego powietrza.

Kuchnia

Kolejny sprzęt, przez niektórych z nas używany kilka razy dziennie, to ekspres do kawy. Jeśli już skończymy przygotowanie latte, machiato czy babychino wyłączmy go, by nie nagrzewał się i nie miał w gotowości gorącej wody.

Idąc dalej, a zarazem pozostając w kuchni. Z czego warto pić kawę? Nie z jednorazowych kubków to wiadomo, ale czy szklane naczynia wielokrotnego użytku na pewno zdają egzamin? Ile razy wylałeś kawę, bo była za zimna? W rozwiązaniu tego problemu może pomóc kubek termiczny. Dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się swoją kawą na dłużej (nawet, jeśli zapomnisz o niej na długie godziny).

A gdy naczyń (w tym kubków termicznych) mamy już w zmywarce pod dostatkiem, to znak, że pora ją włączyć. Uruchamianie zmywarki, gdy w jej wnętrzu znajdują się cztery talerze, dwie szklanki i pięć łyżeczek nie jest eko.

Woda. Ta pobierana z baniaka z kubkami wielokrotnego użytku sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż generujące dodatkowy plastik butelki 0,5l. Na kranach warto zainstalować sitka, które, spieniając wodę, powodują mniejsze jej zużycie.  Równie ważna jest szybka interwencja, jeśli widzimy przecieki – długotrwałe, nawet niewielkie przeciekanie w rezultacie marnotrawi ogromne ilości wody.

Jedzenie. Jeśli zamawiamy catering, to zrezygnujmy przynajmniej z plastikowych sztućców czy dodatkowych foliowych torebek. Pozostałości jedzenia przechowujmy w pudełkach wielokrotnego użytku czy lunchboxach, zamiast owijać talerze folią.

Nawykiem powinno stać się segregowanie śmieci. Obiad zjedzony i pora pozbyć się pozostałości? Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka. Plastikowe opakowanie powinno znaleźć się w koszu żółtym, papierowa etykietka z kanapki w koszu niebieskim, a resztki risotto – w bio odpadach.

A co zakrętkami po butelkach? Ich zbieranie może być formą pomocy. Warto gromadzić je w osobnym pojemniku, a następnie przekazać wybranej instytucji charytatywnej.

Papier

Reklama

O bieżących sprawach biura często dowiadujesz się z tablicy. Co ty na to by zastąpić korkową tablicę z milionami mini karteczek na tablicę ścieralną i zaoszczędzić w ten sposób kilogramy papieru rocznie?

Drukuj tylko to, co absolutnie niezbędne. Nie każda elektorniczna widomość czy e-mail musi się materializować na papierze.  Ale jeśli nasze ‘być’ lub ‘nie być’ zależy od wydruku, pamiętajmy o dwustronnym wydruku, najlepiej na papierze wyprodukowanym z makulatury lub posiadającym certyfikaty dotyczące zrównoważonej gospodarki leśnej i kontroli pochodzenia produktu (FSC i PEFC).

A jak przechowywać dokumenty? Czy każdy plik należy przetrzymywać w plastikowej koszulce? Może wystarczy jedna tekturowa teczka?

Oświetlenie

Starajmy się maksymalnie wykorzystywać światło naturalne – to rozwiązanie, które przysłuży się nie tylko planecie, ale i naszym oczom. Oczywiście nie zawsze się to uda, trudno pracować w mroku. Wybierając sztuczne oświetlenie, warto zwrócić uwagę na żarówki – najlepiej, jeśli będą energooszczędne (potrafią zaoszczędzić do 75% energii w stosunku do standardowych żarowych świetlówek). Jeśli mamy wpływ na wybór koloru ścian, zdecydujmy się na jasny odcień, który zdecydowanie skuteczniej odbijał będzie światło.

A skoro mowa o aranżacji przestrzeni.

Znacie upcykling? To technika, która polega na produkowaniu rzeczy, w tym mebli, z materiałów pochodzących z recyclingu. Z plastikowych butelek może powstać stolik, z europalet – oryginalna kanapa. To ciekawa alternatywa dla plastikowych krzesełek czy kanap obitych sztuczną tkaniną.

Koniecznie przynieśmy do biura rośliny! Korzyści fizyczne i psychologiczne będą widoczne gołym okiem. Za sprawą roślin powietrze w biurze będzie czystsze, a przestrzeń stanie się bardziej wytłumiona i przytulna. Wszystko to podniesie nie tylko komfort pracy, ale i naszą produktywność.

 

Reklama

Reklama