Naukowcy nauczyli szpinak wysyłania maili ostrzegawczych przed zmianą klimatu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

 

Bariera komunikacyjna między roślinami a człowiekiem została pokonana – badacze znaleźli sposób, aby szpinak wysyłał im maile. W przyszłości może ostrzegać ludzi przed niekorzystnymi zmianami klimatu.

 

We wczesnych fazach badań, Michael Strano, jeden z badaczy, wykorzystał nanocząsteczki do przekształcenia roślin w czujniki zanieczyszczeń. Dzięki zmianie sposobu fotosyntezy rośliny, mogła ona wykryć tlenek azotu, wytwarzany podczas spalania. „Rośliny są bardzo wrażliwe na środowisko, w którym żyją. Przykładowo, wiedzą o suszy, która ma nastąpić długo przed człowiekiem” – powiedział Strano.

 

Celem eksperymentu było wykrycie materiałów wybuchowych, jednak zespół naukowców twierdzi, że roślina może zostać wykorzystana do ostrzegania ich przed potencjalnym zanieczyszczeniem środowiska. Gdy korzenie szpinaku wykryją obecność azotanów w wodach gruntowych (występują również w materiałach wybuchowych, takich jak miny), roślina wysyła sygnał, który jest odczytywany przez kamerę na podczerwień. Następnie, drogą mailową wysyłane jest ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu.

 

Zielone liście mają jednak o wiele większy potencjał. „Dzięki zastosowanej przez nas metodzie, możemy wytwarzać wysoce aktywne katalizatory na bazie węgla ze szpinaku, który jest odnawialną biomasą” – powiedział profesor Shouzhong Zou. Dzięki dużej zawartości żelaza i azotu, po odpowiedniej obróbce może przekształcić się w nanopłytki węglowe, które zwiększają wydajność akumulatorów metalowo-powierzchniowych.

 

Źródło

Reklama

Reklama