Badania: znaleziono pierwszy lek, który może skutecznie pomóc zwalczyć otyłość

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Po raz pierwszy w historii lek wykazał bardzo duży potencjał co do skuteczności w zwalczaniu otyłości. W badaniu klinicznym, opublikowanym w New England Journal of Medicine, naukowcy wykazali, że oprócz zwalczania cukrzycy typu 2., semaglutyd równie skutecznie radzi sobie z otyłością.

 

W badaniu wzięło udział blisko 2000 osób. Ochotników podzielono na dwie grupy – eksperymentalną oraz kontrolną. Raz w tygodniu podawano uczestnikom semaglutyd bądź placebo, w zależności od tego, w której grupie się znajdowali.

 

Osoby z zespołu otrzymującego substancję właściwą, straciły blisko 15% masy ciała, ok. 1/3 uczestników straciła blisko 20% swojej wagi, dodatkowo, u wielu z nich zmniejszyły się objawy cukrzycy. Spadek wagi grupy otrzymującej placebo utrzymywał się w granicach 2,4%.

 

Naukowcy przed dziesięciolecia bezskutecznie poszukiwali sposoby na poradzenie sobie z nadmierną tkanką tłuszczową. 5 z aktualnie polecanych leków na otyłość powodują nieprzyjemne skutki uboczne. Najbardziej efektywny preparat, pozwala zredukować masę ciała o ok. 7,5%, jednak może być stosowany przez krótki okres, a po jego odstawieniu waga z wysokim prawdopodobieństwem powróci.

 

Ms Mosely, jedna z uczestniczek badania komentuje „Do końca nie wiedziałam, czy przyjmuję lek czy placebo. Starałam się jeść czysto i ćwiczyć, jednak waga spadała zadziwiająco szybko. To musiały być leki”.

 

Źródło