Badania: Czy czarne dziury maja włosy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według teorii grawitacji Einsteina jedyne właściwości, które możemy przypisać czarnym dziurom to masa, ładunek oraz szybkość wirowania. Naukowcy jednak zauważyli dodatkową możliwość – posiadanie włosów. Czy czarnym dziurom można byłoby układać fryzury?

Pan Einstein mógłby się nieco obruszyć i zagrzechotać znacząco kośćmi, ponieważ nie rozprawiał o włochatości czarnych dziur. W 2012 roku, Stefanos Aretakis, matematyk zasugerował, że mogą one cechować się pewną niestabilnością na horyzoncie zdarzeń. Na podstawie tej właściwości można byłoby odróżnić je od siebie (niestabilność sprawia, że niektóre mają mocniejsze bądź lżejsze przyciągane grawitacyjne). Teoria ta została potwierdzona, jednak wyłącznie w odniesieniu do tzw. ekstremalnych czarnych dziur, posiadających maksymalne wartości przypisane właściwościom wymienianych przez A. Einsteina. „Z naszej aktualnej wiedzy wynika, że tego typu czarne dziury nie istnieją” – powiedział Paul Chesler, fizyk z Uniwersytetu Harvard.

Jednakże, gdyby założyć zgodnie z teorią, że istnieją, czy obaliłyby bezwłosową teorię? Badanie przeprowadzone przez Gaurava Khannę, fizyka i jednego z autorów eksperymentu, ukazuje pewną lukę „Aretakis generalnie zasugerował, że na horyzoncie pozostały nieodkryte informacje. Nasze badanie otwiera się na możliwość eksploracji kosmicznych włosów”. Naukowcy spekulują, że pozostałości po formowaniu się czarnych dziur bądź materia, która do nich wpada powodują grawitacyjne niestabilności.

Jak twierdzi Lia Medeiros, astrofizyczka, obecność włosów mogłaby wpłynąć na paradoks pokazany przez Stephena Hawkinga. Zakłada on fundamentalny konflikt między ogólną teorią względności a mechaniką kwantową. „Jeżeli naruszysz jedno z założeń, możesz rozwiązać sam paradoks” – powiedziała Medeiros. Wykrycie włosów na czarnych dziurach pozwoliłoby na dalszą eksplorację teorii strun oraz grawitacji kwantowej w zupełnie inny niż dotychczas sposób.

„Chcielibyśmy wiedzieć, czy natura pozwoliłaby na istnienie takiego rodzaju bestii” – kontynuuje Medeiros.

 

Źródło