Badania: ćwiczenia mają korzystny wpływ na leczenie raka prostaty i depresji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez New Edith Cowan University, aktywność fizyczna ma korzystny efekt w leczeniu prostaty oraz pomaga pacjentom w zmaganiach z niepokojem i depresją.

1 na 4 mężczyzn doświadcza niepokoju jeszcze przed lub po leczeniu farmakologicznym raka prostaty, a 1 na 5 doznaje depresji. Niewielu z nich ma dostęp do niezbędnego wsparcia. Badanie opublikowane w Nature jest pierwszym tego typu eksperymentem, eksplorującym długotrwały wpływ poszczególnych ćwiczeń na stres psychiczny u mężczyzn z rakiem prostaty, poddawanym terapii deprywacji androgenowej (ADT).

 

Do udziału wybrano 135 osób w wieku 43-90. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Pierwsza z nich miała za zadanie korzystać ze ćwiczeń oporowych pod nadzorem, a druga z aerobowych bez nadzoru. Obie z nich były aktywne dwa razy w tygodniu przez okres 12 miesięcy. Wyniki pokazały, że stan psychiczny ochotników uległ poprawie, najbardziej u mężczyzn o wysokim poziomie stresu.

 

„Mamy potwierdzenie na długoterminowy wpływ różnego rodzaju ćwiczeń na stres psychiczny u mężczyzn z rakiem prostaty, poddawanych terapii ADT, a uzyskanie programu ćwiczeń jest tak proste, jak skierowanie od lekarza rodzinnego do fizjologa” – powiedział profesor Daniel Galvão, dyrektor Exercise Medicine Research Institute.

 

Źródło