„Weganie mają słabsze kości” – obalamy niemieckie badanie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W ostatnim czasie pojawiło się niemieckie badanie[1], które sugerowało, że osoby na diecie roślinnej mają słabsze kości oraz są bardziej narażone na osteoporozę. Informacja ta została szybko podłapana przez media. Zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach pojawiły się groźne nagłówki, głoszące, jakoby dieta wegańska w ostatecznym rozrachunku nie była korzystna. Jak się okazuje, nie jest to prawdą.

Przyjrzyjmy się badaniu bliżej. W eksperymencie wzięło udział 36 osób wszystkożernych (W) oraz 36 osób roślinożernych (R) tej samej płci, w tym samym wieku, o podobnej aktywności fizycznej, edukacji i (co istotne) zbliżonym współczynniku BMI. W celu weryfikacji stanu kości przeprowadzono dwa pomiary kości piętowej – SoS (Speed of Sound) oraz BUA (Broadband Ultrasound Attenuation). W przypadku SoS, obie grupy miały zbliżone wyniki – W 1592,3 oraz R 1581,7, natomiast w przypadku BUA zauważono ok. 5 % różnicę – W=118, R=111,8.

Jak widać na wykresie, osoby biorące udział w badaniu (zarówno W, jak i R) miały ponadprzeciętny stan kości.

Warto jednak przyjrzeć się jeszcze różnicy BMI uczestników, której nie wzięto pod uwagę w niemieckim badaniu. Osoby wszystkożerne miały BMI wyższe o 1,1. Według badania z 2004[2] roku, BMI jest skorelowane z gęstością kości, co może tłumaczyć wyższą gęstość kości u W.

Spoglądając na tabelę, w której weganie zostali podzieleni według stażu swojej diety, można zauważyć, że czym dłużej są oni na diecie roślinnej, tym lepszy stan kości mają. Może być to powiązane ze wzrostem świadomości żywieniowej.

Uważajcie więc na niedobory!

Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi od 500 mg do 1000 mg. Poniżej przedstawiamy bogate roślinne źródła wapnia.

Źródło https://www.youtube.com/watch?v=MUQWkjKTd7I

[1] Vegan Diet and Bone Health—Results from the Cross-Sectional RBVD Study

[2] Broadband ultrasound attenuation (BUA) of the heel bone and its correlates in men and women in the EPIC-Norfolk cohort: a cross-sectional population-based study

 

Reklama