Środowy Magazyn Kulturalny #3

Katarzyna Paczóska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Netflix zaskakuje coraz bardziej – niedawno rozszerzył swoją bibliotekę o produkcje Studia Ghibli i stale powiększa listę polskich produkcji. Oto 5 polskich filmów, które warto poznać.

Pan T., reż. Marcin Krzyształowicz

Najnowsza premiera Netflixa. W roli głównej – Paweł Wilczak. Jest to obraz absurdów komunizmu w czarno-białych barwach. Historia cofa się do lat 50. i pokazuje życie pisarza, który utrzymuje się z korepetycji. W pewnym momencie, tuż obok jego pokoju w hotelu dla literatów wprowadza się młody chłopak, marzący o karierze dziennikarza. Tytułowy Pan T. staje się jego mentorem, a jego życie nabiera coraz szybszego tempa.

Twój Vincent, reż. Dorota Kobiela / Hugh Welchman

Animacja, nominowana do Oscara, opowiadająca historię śmierci, owianej tajemnicą, wielkiego impresjonisty, Vincenta van Gogha. Twórcy produkcji, postanowili ożywić malarza i jego dzieła. Cały film był tworzony przez 7 lat i składa się z ok. 65 000 obrazów, namalowanych farbą olejną na płótnie.

Twarz, reż. Małgorzata Szumowska

Nie ma to, jak obraz zaściankowego społeczeństwa. Szumowska z przymrużeniem oka pokazuje mechanizmu kierujące ludźmi, mieszkających w niewielkich miejscowościach – wiele uprzedzeń, domysłów i przede wszystkim absurdów. Głównym bohaterem jest chłopak (Mateusz Kościukiewicz), który uległ wypadkowi na budowie. Była to niezwykła budowa, która miała przebić wielkościowo Jezusa z Rio de Janeiro. Jacek na szczęście przeżył incydent, jednak jego twarz uległa zniszczeniu. Po przeszczepie, oprócz samego Jacka, zmienił się też jego świat.

Monument, reż. Jagoda Szelc

Drugi pełnometrażowy film Jagody Szelc, w którym udowodnia, że potrafi wywołać w widzu nieopisany niepokój. „Monument” wychodzi poza ramy filmu, pogrywając z odbiorcą. Mamy postać dominującej i surowej menadżerki hotelu, do której przybywają studenci na praktyki. Jednak zadania im powierzane są nieco odmienne od oczekiwanych.

Pomiędzy słowami, reż. Urszula Antoniak

Jakub Gierszał i Andrzej Chyra w duecie ojciec i syn. To obraz skomplikowanej relacji, w której do życia młodzieńca nagle próbuje przedostać się nieznany mu wcześniej ojciec. Jego nowe życie w Berlinie nagle obraca się do góry nogami, ponieważ Stanisław oprócz niezapowiedzianej wizyty, przypomina Michaelowi o jego przeszłym życiu.

Reklama