Środowy Magazyn Kulturalny #7

Katarzyna Paczóska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Do tegorocznej gali rozdania Oscarów zostało dokładnie 12 dni. W tym roku, Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła udostępnić imprezę również dla osób spoza USA, w czasie europejskim. Podpowiemy dziś, gdzie znaleźć nominowane filmy dokumentalne.

Collective, HBO GO

Collective to nazwa klubu, mieszczącego się w Bukareszcie, w którym w 2015 roku, podczas imprezy doszło do pożaru. Zginęło 27 osób, a w przeciągu 4 następnych miesięcy doszło do kolejnych śmierci w szpitalach. Sprawą postanowili zająć się dziennikarze śledczy, którzy odkryli masowe oszustwa w skorumpowanym świecie rumuńskiej opieki medycznej.

Crip Camp, Netflix

Film został zrealizowany przez Nicole Newnham oraz Jima LeBrechta. Jim, wraz z równieśnikami uczestniczył w letnim obozie dla osób z niepełnosprawnościami. Tuż obok odbywał się coroczny festiwal Woodstock. Dzięki połączeniu sił, uczestnicy zorganizowanych wakacji wzięli udział w hipisowskiej imprezie, rozpoczynając tym samym amerykański ruch rewolucyjny.

The Mole Agent, Amazon Prime Video

Pewna kobieta zgłasza się do prywatnego detektywa, ponieważ podejrzewa, że jej matka, która przebywa w domu starości jest maltretowana. Aby dowiedzieć się prawdy, detektyw Rómulo postanawia zatrudnić mężczyznę w wieku 80 a 90 lat. Przygotowuje specjalny casting, na którym znajduje odpowiedniego kandydata. Jednak jak się okazuje, nie tak łatwo jest nauczyć starszą osobę najnowszych, zaawansowanych technologicznie sztuczek szpiegowskich.

My Octopus Teacher, Netflix

8 lat temu, Craig Foster rozpoczął przygodę z nurkowaniem. Za cel obrał zimne wody Atlantyku w okolicach Afryki Południowej. Pływanie pomogło mu pozbierać się po kryzysie egzystencjalnym. Pewnego razu zauważył niewielką ośmiornicę. Postanowił odwiedzać ją codziennie, dzięki czemu, zdobył jej zaufanie. Dzięki nowej przyjaciółce, Foster zaczął odkrywać morskie tajemnice i zasady, rządzące podwodnym światem.

Time, YouTube (dostępny poniżej)

Fox Rich jest przedsiębiorczynią i matką 6 synów. Przez ostatnie dwie dekady walczyła o uwolnienie swojego męża, który został skazany na 60 lat pozbawienia wolności za kradzież, którą popełnił w momencie desperacji w latach 90. wraz z żoną. Fox nagrywała dokumentowała swoje aktualne życie, aby móc się nim podzielić z Robem. 

Reklama