Tak będzie wyglądał pomnik Ireny Jarockiej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ma już w Gdańsku swój skwer, teraz będzie pomnik – wybrano projekt pomnika Ireny Jarockiej, który stanie na skwerze jej imienia w Gdańsku Oliwie. W konkursie zorganizowanym przez miasto wpłynęło 25 prac. 

Prace konkursowe składały się z części opisowej, graficznej i rzeźbiarskiej. W części rzeźbiarskiej artyści przygotowywali model całego pomnika w skali 1:5 oraz model głowy/portretu Ireny Jarockiej. Dodatkowo artyści nadsyłali plansze z wizualizacjami pomnika ulokowanego w przestrzeni parku. Część opisowa zgłoszeń zawierała szczegóły idei projektowej pomnika, rozwiązań plastycznych i materiałowych oraz sposobu jego wykonania i posadowienia.

25 propozycji pomnika artystki

Organizatorem konkursu była prezydent Gdańska, a w skład komisji konkursowej wchodzili przedstawiciele Fundacji Ireny Jarockiej, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele środowisk artystycznych i gdańskiego magistratu. W ustalonym terminie na konkurs wpłynęło 25 prac.

Zwycięska okazała się propozycja Studia rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera. Przyznano także nagrodę za drugie miejsce i dwa wyróżnienia. Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do zawarcia umowy z Fundacją Ireny Jarockiej, która zrealizuje i dofinansuje projekt kwotą 150 000 zł brutto.

Na konkurs wpłynęło 25 prac, jury wskazało zwycięzcę i przyznało nagrodę za drugie miejsce oraz dwa wyróżnienia. Na zdjęciu zwycięski projekt Studia rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera. 

Gdańska historia Ireny Jarockiej

Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946–2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947–1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.

Skwer w Oliwie

Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana. Rada Miasta Gdańska zdecydowała w 2018 roku o nadaniu nazwy „Skwer im. Ireny Jarockiej” skwerowi położonemu przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w dzielnicy Oliwa. Teraz stanie tam także pomnik artystki.

 

Fot. Dominik Paszliński

Reklama