Środowy Magazyn Kulturalny #9

Katarzyna Paczóska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

4 maja być może przejdzie do historii jako ostateczne odmrożenie muzeów i galerii sztuki. Od wczoraj, kulturalne placówki zapraszają do siebie po raz pierwszy od tygodni stacjonarnie. A już za 10 dni, czyli 15 maja, w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Jest z czego wybierać – do WNM zgłosiło się w tym roku 180 placówek. Co warto odwiedzić?

  1. Osiedle Jazdów

Osiedle Jazdów jest przestrzenią inicjatyw, w sezonie letnim prawie codziennie organizowane są inne wydarzenia – koncerty, śpiewy, zajęcia artystyczne czy gimnastyczne. Podczas nocy, organizatorzy przygotowali projekt pod nazwą Sztuki w krzakach. Fińskie domki przygotowują m.in. spacery, wystawy, pokazy filmowe i koncerty. Będzie się działo!

  1. Fotoplastykon Warszawski

FW zachęca warsztatami fotograficznymi Nieistniejące Warszawa, które odbędą się z techniki fotograwiury, pochodzącej jeszcze z XIX wieku. Jest to połączenie fotografii wraz z grafiką warsztatową. Uczestnicy będą mogli wypełnić wybraną matrycę pięknymi zdjęciami historycznej Warszawy, a dodatkowo, każdy będzie mógł zabrać swój projekt ze sobą.

  1. ZODIAK Warszawski Pawilon

Trend na neony, które kiedyś królowały przed restauracjami, sklepami i innymi obiektami powrócił kilka lat temu. ZODIAK proponuje spacer Neonowe miasto, po ścisłym centrum, śladem najpiękniejszych (często zrekonstruowanych bądź odrestaurowanych) reklam świetlnych, dzięki którym Warszawa zyskuje niezwykle magiczny charakter.

  1. Galeria Officyna

Galeria Officyna i Extinction Rebellion łączą siły. Podczas majowej nocy będzie można ujrzeć prace dotyczące zachodzących zmian klimatycznych. Będą to zarówno fotografie, jak i obrazy, materiały wideo i różnego rodzaju obiekty przy dźwiękach pewnego Pana Kuby.

  1. Muzeum Jazzu

Fani niekonwencjonalnych jazzowych dźwięków i samej historii nurtu muzycznego powinni odwiedzić Arkady Kubickiego w Zamku Królewskim (w wydarzeniu można również uczestniczyć online). W tym roku widzów czego projekcja filmu Spacer po jazzowej Warszawie lat 1920-1939, wystawa Dekady Jazzu, lata 20-te, 30-te, Był Jazz oraz Jazzowy Koncert Trzech Pokoleń.

  1. Defabryka

Prace Polskich Zakładów Ilustratorskich, przejście przez LAS Agnieszki Wyszyńskiej, w także video performance w wykonaniu Łukasza Prus Niewiadomskiego przy dźwiękach Romet Comet – Defabryka zapowiada noc pełną atrakcji. 

  1. Teatr Lalek Guliwer

Spacer razem z aktorami pedagogiem Teatru Guliwer nie może nie być ekscytujący. Na chętnych czeka przygoda, poznawanie przyrody, współczesnej sztuki zwierząt, a także spektakl z pszczołą w roli głównej. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak wyglądają muzea dla zwierząt i czy koty także obcują ze sztuką, koniecznie się wybierzcie!

  1. Sztukarnia

W Sztukarni będzie można nie tylko pooglądać, lecz również podziałać. Organizatorzy zapraszają na warsztaty ceramiczne, malarstwa sztalugowego, hafciarskie i kaligraficzne. Jeżeli ktoś preferuje jednak teorię niż praktykę, przygotowany został również wykład z historii sztuki. Pamiętajcie, aby wcześniej się zapisać! 

  1. Muzeum Więzienia Pawlak

Oprócz zwiedzenia samego muzeum, organizatorzy przygotowali scenki z życia konspiracyjnego, a także pokaz zabytkowych pojazdów, dodatkowo w Mauzoleum Walki i Męczeństwa również odbędą się scenki z udziałem rekonstruktorów, będzie intrygująco!

  1. Ogród Botaniczny UW

Byliście kiedyś w Ogrodzie Botanicznym nocą? O zmroku, rośliny wyglądają zupełnie inaczej, a zwykły spacer może zamienić się w magiczną przygodę pełną tajemnic, pięknych zapach, a także…dźwięków.

Reklama