Okiełznaj emocje

pozwol-sobie-na-uczucia

Często zastanawiasz się jak się czujesz? Odpowiedź na to pytanie może być trudniejsza niż się wydaje, ponieważ nie zawsze jesteśmy uczeni otwartego wyrażania swoich odczuć. Czy wyzwolenie emocji może uwolnić i uszczęśliwić człowieka?

Pojęcie inteligencji emocjonalnej zostało wprowadzone do psychologii przez Daniela Golemana. Jej koncepcja opiera się na świadomym przepływie emocji oraz uczuć, zdolności ich komunikowania oraz współodczuwania. Naukowiec uznał, że osoby o wyższym wskaźniku inteligencji emocjonalnej są statystycznie szczęśliwsi i łatwiej osiągają sukces.

W jaki sposób więc rozwinąć w sobie tę umiejętność? 

Przede wszystkim, należy sobie pozwolić na uczucia. O niezwykłej sile emocji oraz mocy inteligencji emocjonalnej uczy dr Marc Brackett, psycholog, wieloletni „badacz emocji” (od ponad 20 lat zajmuje się wpływem inteligencji emocjonalnej na procesy uczenia się, podejmowania decyzji, kreatywność zdrowie i nawet związki). Dr Brackett był jedną z osób, której nie dawano okazji do otwartego mówienia o swoich uczuciach. Pewnego razu, po raz pierwszy w jego krótkim życiu usłyszał pytanie od wujka: „jak się czujesz?”. Ten moment okazał się przełomem, ponieważ wszystko, co siedziało dotychczas w chłopcu, wypłynęło na zewnątrz. Członek rodziny był jedyną osobą, która chciała go wysłuchać, nie zwracając uwagi na niegrzeczne zachowanie kilkulatka. To właśnie wtedy (choć jeszcze nie w pełni świadomie), mały Daniel zauważył zmianę. Zaczął interesować się przepływem emocji coraz bardziej i dziś ma na koncie setki artykułów naukowo-edukujących. 

Czy każdy może zostać „badaczem emocji”?

Każdy, bez wyjątku, może rozpocząć eksplorację własnych uczuć i emocji. Na początku można mieć trudności z rozpoznaniem tego, co czujemy. Wymaga to czasu i skupienia. Jak już zrozumiemy nasze emocji, warto zadać pytanie „dlaczego je czujemy?”. Dzięki temu poznamy procesy, które w nas zachodzą w konkretnych sytuacjach. Następnie, będziemy mogli nazwać emocje, gromadzące się w środku nas. 

Po zakończeniu powyższych etapów będzie można wejść na wyższy poziom. Po pełnym zrozumieniu i zaakceptowaniu mechanizmów, które nami kierują, możemy zacząć w pełni świadomie wyrażać nasze emocje i rozpocząć naukę ich regulacji. Ważne, aby pozwolić sobie na odczuwanie emocji i nie hamować ich w pełni. Życie zgodnie ze sobą i naszymi odczuciami jest milowym krokiem w kierunku szczęścia.

Jeżeli chcecie dokładniej zrozumieć pojęcie i moc inteligencji emocjonalnej, sięgnijcie po książkę „Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej” dr Marca Bracketta. Jest ona oparta nie tylko na naukowych faktach, ale przede wszystkim życiowych przykładach, przez które może przechodzić każdy z nas.

https://sensus.pl/ksiazki/pozwol-sobie-na-uczucia-wykorzystaj-moc-inteligencji-emocjonalnej-marc-brackett-ph-d,posouc.htm#format/d

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE