Truskawki, skład, wartości odżywcze, korzyści dla zdrowia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej nazywana jest  truskawką. Jej skład to: woda (91%), naturalne cukry, błonnik, witamina C, kwas foliowy, potas, mangan, fitosterole, antocyjany i fitosterole oraz inne silne antyoksydanty.

Truskawki są niskokaloryczne – 100g truskawek zawiera jedynie 32 kcal a ¾ szklanki truskawek to dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Są jednymi z najbardziej odżywczych owoców w przeliczeniu na ilość korzystnych dla zdrowia związków przypadających na 1 kcal. Im bardziej czerwone i dojrzałe, tym więcej antocyjanów zawierają. Spożycie truskawek może poprawiać profil lipidowy krwi, zmniejszać stany zapalne oraz chronić przed chorobami sercowo – naczyniowymi.

Szypułka truskawki zapobiega przedostaniu się wody do wnętrza owocu i wypłukaniu z niego cennych składników, dlatego myj je z szypułką. Szypułki truskawek  posiadają silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż owoce. Mają większy potencjał antyoksydacyjny od witaminy C i E. Śmiało jedz je z szypułkami lub dodaj je do sałatki czy koktajlu. 

Niestety w najnowszym raporcie Environmental Working Group (amerykańska organizacja non-profit zajmująca się badaniem żywności) truskawki znalazły się na pierwszym miejscu listy wśród badanych owoców i warzyw na zawartość pestycydów. Najwięcej pozostałości po sztucznych nawozach znajduje się właśnie w truskawkach. To te duże, idealnie czerwonie i bez żadnej skazy. Wybierz je od znanych Ci, mniejszych dostawców.

Żródła:

https://www.ewg.org/

https://businessinsider.com.pl

Reklama