Długowieczność – czy 132 lat nam wystarczą?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jednym z częściej zadawanych pytań, intrygujących ludzi jest pytanie o długowieczność. Czy możemy wydłużyć czas naszego życia? Na pytanie odpowiadają Pearce i Adrian Raftery, naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

Na przestrzeni ostatnich dekad można zauważyć, że liczba osób, żyjących do 100-110 lat ma tendencję wzrastającą. Aktualnie najdłużej żyjącą osobą jest Japończyk, Kane Tanaka, mający 118 lat. Naukowcy przewidują, że wiek XXI może być czasem rekordowym pod względem długości życia społeczeństwa. Według szacunków, mamy dożywać nawet do 125/130 lat.

W jaki sposób panowie Raftery obliczyli to wysokie prawdopodobieństwo? Wykorzystując statystykę bayesowską, czyli metodę wnioskowania, korzystającą z teorii prawdopodobieństwa, wiążącego zarówno prawdopodobieństwo warunkowe, jak i dwa zdarzenia warunkujące się wzajemnie. Na podstawie najczęściej wykorzystywanego narzędzia w dzisiejszej statystyce oszacowali, że prawdopodobieństwo pobicia aktualnego rekordu 122 lat życia w aktualnym stuleciu jest wysoce możliwe (prawie 100%) – co najmniej jedna osoba powinna dożyć od 125 do 132 lat, a dokładniej:

– osoba żyjąca do 124 lat – 99% prawdopodobieństwa;

– osoba żyjąca do 127 lat – 68% prawdopodobieństwa;

– osoba żyjąca 130 lat – 13 % prawdopodobieństwa.

Według Pearce’a i Adriana Raftery’ego, osoba przekraczająca wiek 110 lat ma mniej więcej takie samo prawdopodobieństwo dożycia kolejnego roku, jak ktoś w wieku 114 lat.

Zwolenników, jak i przeciwników długowieczności jest równie dużo. Jak w tej sytuacji poradzi sobie nasz rząd? No cóż, na to będziemy musieli chwilkę poczekać. Jednak, jeżeli powyższe estymacje są prawdziwe, trochę tego czasu jeszcze mamy.

Źródło