Z czego bierze się nietolerancja laktozy? Kogo dotyczy bardziej dzieci i dorosłych, kobiety czy mężczyzn? Otóż nie na to reguły, nietolerancja laktozy może dotknąć każdego. Jednak zanim wprowadzimy zmiany w naszej diecie, trzeba to dokładnie sprawdzić, aby nie eliminować z diety składnika, który nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Dzisiaj przyjrzymy się bardziej zamiennikowi tradycyjnego mleka – takiemu, które owej laktozy nie posiada lub posiada je w znikomych ilościach.
Dzięki temu, po wypiciu takiego mleka nie doświadczamy nieprzyjemności wynikających z występowania laktozy, bo jej tam po prostu nie ma. A my nadal możemy jeść płatki z mlekiem czy pić białą kawę. No właśnie, tylko czy takie mleko ze zmienionym składem to dobry pomysł? W końcu dzisiaj jest dostępne w większości najbardziej popularnych sklepach w Polsce.
Nietolerancja laktozy dzieli się na wrodzoną i nabytą. Dla tych pierwszych mleczny bohater dzisiejszego artykułu jest czymś świetnym i doskonale suplementuje w organizmie wapń. Dla drugich – zdrowych, którzy mogą nabyć nietolerancję poprzez sposób odżywiania, sięganie po produkty pozbawione laktozy nie jest wskazane.
A jak powstaje takie mleko?
To, że mleko nie zawiera laktozy, wcale nie wynika z modyfikacji genetycznych krów, czy uzyskiwania go w nienaturalne sposoby. Tak naprawdę wygląda to po prostu tak, że do mleka dodaje się enzym, który jest odpowiedzialny za trawienie cukrów w nim zawartych – laktazę. Dzięki temu nasz organizm nie ma problemu z radzeniem sobie z jego trawieniem, bo cukier ten jest już po tym procesie. Jednak uważaj, bo jeżeli nasz organizm nie musi zajmować się trawieniem laktozy, to znaczy, że nie potrzebuje wydzielać enzymów potrzebnych do trawienia tego cukru. A to znaczy mniej więcej tyle, że jeżeli bez powodu odstawisz ze swojej diety tradycyjny nabiał bez powodów zdrowotnych, to możesz stracić zdolność organizmu do radzenia sobie z laktozą.
Co znaczy mniej więcej tyle, że wtedy rezygnacja z laktozy nie będzie już w Twoim przypadku modą, tylko obowiązkiem. Inaczej będziesz odczuwać objawy występujące u osób spożywających tradycyjne mleko, które nie tolerują laktozy.
Tak więc zmierzając do końca – mleko, jogurty, sery i inne produkty bez laktozy są w pełni zdrowe. Nie pochodzą od zwierząt modyfikowanych genetycznie, czy z nienaturalnych procesów obróbki podczas produkcji. To po prostu mleko, w którym laktoza uległa już rozkładowi na skutek enzymu trawiennego zwanego laktazą. Obecnie nie ma powodów, by myśleć, że takie mleko szkodzi osobom, które nie trawią cukru pochodzenia mlecznego.
Natomiast jeżeli tradycyjne mleko Ci nie przeszkadza i czujesz się dobrze po jego spożyciu – nie ulegaj modom, nie odstawiaj go na rzecz takiego bez laktozy. Bo odstawienie laktozy grozi tym, że Twój organizm przestanie ją tolerować!