Oliwska Kuźnia Wodna ponownie zaprasza

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Otwarty ponownie obiekt będzie początkowo czynny w sezonie letnim. Fot. Grzegorz Mehring

Oliwska Kuźnia Wodna wróciła na mapę turystyczną Gdańska – po pięciu latach od zamknięcia, ta położona malowniczo atrakcja znów jest otwarta dla zwiedzających. 

Kuźnia Wodna w Oliwie, od 1957 r. oddział warszawskiego Muzeum Techniki, została przekazana Muzeum Gdańska w 2018 roku. Stało się to blisko dwa lata po powodzi z lipca 2016, która poważnie uszkodziła obiekt.

– Mamy nadzieję, że w przyszłości Kuźnia stanie się jedną z „żywych historycznych” atrakcji Gdańska opowiadających o historii przemysłowej naszego miasta. Takich kuźnic, jak ta, dawniej było kilkadziesiąt. O Kuźni myślimy jednak szerzej. Chcemy by w przyszłości, po zagospodarowaniu Dworu Ernsttal, była ona atrakcją wyróżniająca gdańskie dziedzictwo w skali kraju, a jej działania, we współpracy ze środowiskiem kowali, były adresowane do lokalnej społeczności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – W tym roku, po wykonaniu pierwszego etapu prac zabezpieczająco-rewitalizacyjnych, otwarty ponownie obiekt będzie początkowo czynny w sezonie letnim.

Podwyższona tama i nowa sala wystawowa

Wykonanie zabezpieczeń Kuźni Wodnej od początku wymagało udziału wielu podmiotów, ale najważniejsze były prace hydrotechniczne. Te wykonały Gdańskie Wody, pogłębiając zbiornik wodny, podwyższając tamę zabezpieczającą budynek. Kuźnia Wodna ma także bajpas, dzięki któremu w czasie ulewnych deszczów, można awaryjnie odprowadzić nadmiar wody. Sam budynek został wzmocniony, ma też nowy dach. Z kolei w jego wnętrzach powstała nowa wystawa stała, z nowymi eksponatami, a główną atrakcją będą działające zabytkowe młoty wodne z XIX wieku.

W zabezpieczonym i zrewitalizowanym budynku można zobaczyć nową wystawę stałą, a także sprawne, zabytkowe 250-kilogramowe młoty. Fot. Grzegorz Mehring

Wyjątkowe młoty wodne

Kuźnia Wodna w Oliwie po raz pierwszy była wzmiankowana w 1597 r. Początkowo była własnością opactwa cystersów w Oliwie, później zmieniała właścicieli. W 1945 r. została zniszczona, ale zachowały się XIX wieczne, 250-kilogramowe młoty wodne. Ich ponowne uruchomienie od 2018 roku było jednym z głównych celów muzealników.

– To, co oryginalne i wyjątkowe w Kuźni, to właśnie dwa młoty wodne, które wprawiają w ruch wody Potoku Oliwskiego. W przeciągu trzech lat, niemalże od zera, gromadziliśmy nowe eksponaty związane z wyposażeniem warsztatu kowala. Tylko tu zobaczymy narzędzia związane z pracą znanego gdańskiego kowala, Leonarda Dajkowskiego – podkreśla Remigiusz Pacer, kierownik Kuźni Wodnej. – Jeszcze w tym roku postaramy się zorganizować weekendowe warsztaty kowalskie, skupiając się na całym rzemiośle wysokotemperaturowym.

Do 18 września można zwiedzać codziennie

Kuźnia Wodna w Oliwie jest otwarta codziennie do 18 września, w godz. 10.00-19.00. Na miejscu jest dostępny przewodnik, który opowiada o historii obiektu i omawia zagadnienia związane z pracą kowala. Zwiedzenie obiektu zajmuje około 20-30 minut.

Ceny biletów indywidualnych wynoszą 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Posiadacze Karty Mieszkańca mogą skorzystać nieodpłatnie z oferty zwiedzania.

 

Tekst: Andrzej Gierszewski

 

Reklama