7 Zmysłów

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Magiczny, metafizyczny, wciągający pokaz twórczości współczesnej i nowych artystycznych środków przekazu. Malarstwo, rysunek, rzeźba, animacje i mapping 3D, wzbogacone o sztuki performatywne, tajemniczą i ponadczasową symbolikę, grę światła, zapachu i ruchu… Jeden z pierwszych projektów inaugurujących działalność Fundacji Helisa! To nie będzie standardowa wystawa… Szykuje się prawdziwa bomba!

Projekt 7 Zmysłów dojrzewał od początku roku, a jego magnetyzm przyciągał kolejnych twórców. Wśród nich są: Katarzyna Korus, Martha Mulawa, Jaga Hupało, Daniel Fedorczyk, Monika Chomiuk, Joanna Zubrycka (aka Miss God), Sebastian Wichary (aka Adam Nickey), Karolina Gwiszcz, Ari Dykier, Michał Pilecki (aka Monomike), Marcin Urzędowski i Sebastian Cynk i Gaba Podrabek.

Pierwsza odsłona projektu nastąpiła w Oknie na Kulturę organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach, a następnie podczas Nocy Muzeów 2021 w Warszawie, we współpracy z pracownią Born To Create Jagi Hupało. Kolejna wystawa zaplanowana jest w lipcu, w niezwykłym Muzeum Realizmu Magicznego w Wiśle. Finał projektu i prezentacja w całej okazałości nastąpi w sierpniu i rozpocznie się wernisażem w Tichauer Art Gallery w Tychach, jednej z największych powierzchni wystawienniczych w kraju, o niezwykłej historii i architekturze.

Zapraszamy w podróż przez projekt 7 Zmysłów!

 

Wystawa w Wiśle:

https://cutt.ly/projekt7zmyslow-wisla 

Wystawa w Tychach:

https://cutt.ly/projekt7zmyslow-tychy 

 

Pełny harmonogram wydarzeń:

26.04-08.05.2021 TYCHY

Pierwsza odsłona projektu OKNO NA KULTURĘ, Miejskie Centrum Kultury w Tychach Galeria Gemini

15.05.2021 WARSZAWA

Druga odsłona projektu NOC MUZEÓW 2021, Pracownią Born to Create Jaga Hupało

03.07.2021 WISŁA

Wernisaż otwarcia projektu Muzeum Realizmu Magicznego Willa Ochorowiczówka

03-31.07.2021 WISŁA

Ekspozycja projektu Muzeum Realizmu Magicznego Willa Ochorowiczówka

07.08.2021 TYCHY

Wernisaż pełnej wystawy Tichauer Art Gallery, Browar Obywatelski 

07-17.09.2021 TYCHY

Wystawa Tichauer Art Gallery, Browar Obywatelski

28.08.2021 TYCHY

Finisaż Tichauer Art Gallery, Browar Obywatelski

Artyści:

Katarzyna Korus (Tychy): malarstwo w technikach mixed- media- art

Martha Mulawa (Kraków): rzeźba, batiki

Jaga Hupało (Warszawa): malarstwo, performance art

Daniel Fedorczyk (Tychy): mapping 3D, animacje, światło, efekty specjalne, DJ, VJ

Monika Chomiuk (Tychy): instalacje artystyczne, malarstwo

Joanna Zubrycka, aka Miss God (Białystok): muzyka

Sebastian Wichary, aka Adam Nickey, (Chorzów): muzyka

Karolina Gwiszcz (Warszawa): fotografia

Ari Dykier (Warszawa): mapping 3D, animacje

Michał Pilecki, aka Monomike (Kraków): muzyka

Marcin Urzędowski (Warszawa): kostiumy

Sebastian Cynk (Warszawa): taniec

Grupa taneczna 30 osób (Cała polska):  taniec eksperymentalny

Gaba Porabik (Kraków): moda i aranżacje wnętrz

Wizja projektu:

Siedem. Cyfra mistyczna o wielu znaczeniach. Uznana w każdej kulturze, religii w każdych czasach… od zawsze człowiek nadawał jej wiele znaczeń. Oznacza pełnię, całość, dopełnienie, doskonałość, zjednoczenie czasu i przestrzeni. Uznana przez Pitagorejczyków za najwyższą podstawową liczbę całkowitą.

7 planet
7 ciał człowieka
7 byków w grocie w Lascoux
7 kondygnacji Zigguratu Etemenanki w Babilonie symbolizującego wszechświat.
7 kondygnacji Piramidy Dżesera
7 gwiazdozbiorów,  boskich praw, siedem wielkich wiatrów, siedmiu bogów losu, siedem złych demonów, siedem imion Isztar, a do podziemnej krainy Kur prowadziło siedem bram w Sumerze.
7 w języku egipskim (sfh) wiąże się z „wybaczać – zapominać”. W epoce hellenistycznej oraz rzymskiej Nil zaczęto określać mianem rzeki o siedmiu odnogach, którymi wpada do morza.
7 była symbolem miasta Rzym które zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach.
7 w Starym Testamencie i pełnia pochodzą z tego samego źródłosłowu, czasem trudno rozstrzygnąć czy chodzi o siedem, czy też o pełnię. W Starym Testamencie siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona pełny, doprowadzony do końca etap (epokę). Po jego zakończeniu następuje nowy etap (epoka), która jest konsekwentnym następstwem poprzedniego.
7 w Nowym Testamencie szczególnie w Apokalipsie Zawiera w sobie wiele symboli. Siedem świeczników, siedmiu aniołów, księga zapieczętowana siedmioma pieczęciami, siedem oczu i siedem rogów Baranka, siedem głów Smoka, siedem głów Bestii, siedmiu królów, siedem pagórków.
7 razy pielgrzymi muszą obejść Kaabę w Mekce, siedmiokrotnie wykrzykując Allah akbar oraz trzykrotnie obrzucić szatana siedmioma kamieniami. W religii islamskiej jest również mowa o siedmiu rajach, piekłach, grzechach głównych oraz o siedmiu aspektach Koranu.
7 mędrców w Indiach z rodu półboga Angirasa, przyszło na świat w postaci niedźwiedzi, a potem wstąpili do nieba i stali się siedmioma gwiazdami Wielkiej Niedźwiedzicy. 

Zmysły. Dają nam zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Zdolność „smakowania” świata.  Przez układ nerwowy informacje mogą płynąć do mózgu gdzie mogą być przetworzone. Zmysły łączą nas ze światem zewnętrznym, światem materialnym (fizycznym). Dzięki nim możemy przetworzyć doznania i informacje… budować coś więcej… budować obraz całości. 

Zmysły są uwagą…
Zmysły czasami bywają zapomnieniem…

Zmysły są subiektywne choć dostępne (dane) większości jednak bardzo indywidualne.
Zmysły są obietnicą głębszego poznania i doświadczenia ale także potrzebą dokonania kroku w nieznane, odpuszczenia kontroli …

Ta mieszanka emocji łączy w sobie strach, ekscytację, oczekiwanie, spełnienie, ciekawość, smakowanie, odkrywanie…
Zmysły to doświadczanie a doświadczanie to życie…

O Fundacji:

Przestrzeń Helisy powstała z pragnienia serca, z pragnienia dusz jej fundatorów. 

Jesteśmy grupą twórców, których połączyła praca, pasja i przyjaźń. Zamiłowanie do tworzenia mamy wpisane w DNA. Połączenie wielu nowych, kreatywnych pomysłów zaowocowało powołaniem wspólnej płaszczyzny działań. Teraz otwieramy się na innych, chcemy dzielić się, inspirować, kreować i budować. Ciesząc się wspólną artystyczną drogą chcemy tą radość i potencjał przekazywać dalej.

Przyczynkiem do zawiązania Fundacji Helisa byli także ludzie wokół nas. Nasz wspaniały zespół, fachowcy, artyści, partnerzy… Wszyscy, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować przy okazji dotychczasowych działań. To wraz z nimi otwieramy te nowe drzwi kreacji. Pragniemy być z Wami i dla Was.

Przestrzeń wystawowa:

Tichauer Art Gallery, Browar Obywatelski w Tychach

Galeria Sztuki znajdująca się w niezwykle klimatycznym i oryginalnym miejscu- dawnej warzelni i leżakowni historycznego Browaru Obywatelskiego w Tychach. Tichauer ART. Gallery to bijące serce zabytkowego browaru. Historyczne przestrzenie zamieniły się w sale ekspozycyjne, gdzie tworzy się nowa historia tego miejsca, w żywych barwach i emocjach. Przestrzeń o ogromnej powierzchni i jeszcze większym potencjale. Wystawa projektu 7 Zmysłów zajmie powierzchnię ponad 1000m2 wewnątrz oraz zagości na dziedzińcu browaru. 

Reklama