Od popu, rocka, przez alternatywę, metal, hip-hop po jazz – na scenie Fryderyk Festiwal 2021 zagoszczą największe polskie gwiazdy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

  • Do lineupu Fryderyk Festiwal 2021 dołączają: Tomek Lipiński, Grzegorz Hyży, Włodi oraz zespół EABS.
  • Już 5 sierpnia na jednej scenie zobaczymy najbardziej gorące nazwiska polskiej sceny muzycznej, reprezentujące różne style i gatunki.
  • Transmisja na żywo w TVN, Playerze oraz portalu Onet.
  • W sprzedaży ostatnie biletu.

Jeszcze tylko dzień pozostały do największego święta muzyki w Polsce! Już 5 sierpnia w Netto Arenie Szczecin poznamy tegorocznych laureatów najważniejszych polskich nagród muzycznych – Fryderyków – w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej oraz usłyszymy wokalistki i wokalistów reprezentujących różne style i gatunki muzyczne. Na szczecińskiej scenie pojawią się między innymi: Tomek Lipiński, Krzysztof Zalewski, Grzegorz Hyży, Sobel, Włodi, sanah, Margaret, Kayah i Viki Gabor, Kasia Lins i Vito Bambino oraz zespoły EABS i Nocny Kochanek.

Tegoroczne najważniejsze święto polskiej muzyki – Fryderyk Festiwal 2021 – zapowiada się niezwykle emocjonująco. W gościnnych progach szczecińskiej Netto Areny, w stolicy Pomorza Zachodniego, pojawią się nie tylko najlepsze polskie wokalistki i wokaliści, reprezentujący różne style i gatunki muzyczne, ale też spragniona koncertowych wrażeń publiczność. A tych 5 sierpnia na pewno nie zabraknie.

Miłośnicy dobrego popu będą mogli podziwiać występ sanah i Lanberry, nominowanych do Fryderyków aż w czterech kategoriach, w tym za Album Roku Pop 2021. Pop alternatywny reprezentować będzie m.in. Krzysztof Zalewski, który ma szanse na cztery statuetki za swój ostatni album Zagadka.

Na scenie Netto Areny pojawią się również Margaret i Natalia Nykiel   tym razem w nieco innym, bo rockowym wydaniu, a przedstawicielki dwóch muzycznych pokoleń i stylów –Kayah i Viki Gabor, wspólnie wykonają utwór Ramię w ramię, którego twórcy mają szansę na statuetkę w dwóch kategoriach: autora i kompozytora roku.

Ze szczecińskiej sceny zabrzmią też głosy: Meli Koteluk, której będzie towarzyszyła nominowana w kategorii Album Roku Pop Alternatywny Hania Rani, Ani Dąbrowskiej, występującej w duecie z tworzącym muzykę klubową i nominowanym w kategorii Producent Roku 2021 Gromeem, Natalii Przybysz i Skubasa, Natalii Schroeder i Ralpha Kaminskiego, a także Kasi Lins i Vito Bambino, którzy również walczą o statuetkę dla najlepszego albumu w kategorii popu alternatywnego.

Grzegorz Hyży, ubiegający się o Fryderyka w kategorii Utwór roku, wykona znanego i lubianego przez publiczność Króla nocy, a przedstawiciel sceny rapowej młodego pokolenia Sobel – bijące rekordy popularności Fiołkowe pole.

Podczas gali, w trakcie której statuetki najważniejszych polskich nagród muzycznych odbiorą artyści w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych, usłyszymy również Włodiego, ubiegającego się o Fryderyka w kategorii Album Roku Hip Hop 2021 za płytę W/88, oraz wyrosłą z hip-hopu wrocławską grupę jazzową EABS, z nominacją do Fryderyka w kategorii Artysta Roku Jazz 2021. Emocji z pewnością dostarczy także występ laureatów ubiegłorocznych Fryderyków w kategorii Album Roku Metal, zespołu Nocny Kochanek, a koncert galowy uświetni występ laureata Złotego Fryderyka za rok 2020, współtwórcy grup Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness, legendy polskiego rocka – Tomka Lipińskiego.

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej Fryderyk Festiwal 2021 transmitowana będzie w TVN, Playerze oraz portalu Onet. Relacje z gali będzie można usłyszeć także na antenie Radia Zet oraz w mediach społecznościowych Fryderyk Festiwal.

Uroczystość poprowadzą: Marcin Prokop, Gabi Drzewiecka, Mery Spolsky i Robert Karpowic, dziennikarz Radia Zet.

W sprzedaży są już ostatnie bilety na galę. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://fryderyki.pl/bilety

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2021 (lineup):

sanah

Krzysztof Zalewski

Kayah i Viki Gabor

Margaret

Nocny Kochanek

Ania Dąbrowska i Gromee

Sobel

Lanberry

Hania Rani i Mela Koteluk

Natalia Nykiel

Natalia Szroeder i Ralph Kaminski

Kasia Lins i Vito Bambino

Tomek Lipiński

Włodi

Natalia Przybysz i Skubas

Grzegorz Hyży

EABS

 

Więcej bieżących informacji na wydarzeniu FB: https://fb.me/e/1zXYTPXB4

 Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio-Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy zostają wybrani w drugiej turze tajnego głosowania. Jego rezultat pozostaje tajny aż do momentu ogłoszenia laureatów na uroczystych galach: muzyki poważnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzu.

Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio-Video, Akademia Fonograficzna.

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie.

Producent wydarzenia: High Events.

Partnerzy merytoryczni: Związek Artystów Wykonawców STOART, Szczecińska Agencja Artystyczna.

Partnerzy technologiczni: Player, Tidal.

Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej: TVN, Onet, „Gazeta Wyborcza”, anywhere.pl, Radio Zet.

 O Związku Producentów Audio-Video

ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.