Kraina szczęśliwości

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W Istebnej, w Dworze Kukuczka odbyło się niezwykłe wydarzenie, Biesiada Kulturalna. Z całej Polski przybyli tłumnie ludzie dobrej woli, którym zależy na wolności i krzewieniu polskiej kultury. Wśród biesiadników znaleźli się najbogatsi Polacy z listy Forbes’a, artyści, mieszkańcy Beskidu, czyli prawdziwi górale oraz lufciarze. Organizatorem imprezy był malarz Piotr Jakubczak, którego obrazy można było oglądać podczas imprezy.

Wieczór rozpoczął niezwykły występ wirtuozów instrumentów smyczkowych z grupy Vołosi, która znana jest na całym świecie. Muzycy grali tak, jakby uczył ich sam Paganini, a tempo gry na skrzypcach było iście diabelskie, w pierwszym rzędzie można było wręcz poczuć zapach palącej się kalafonii. Koncert poruszył i rozgrzał całą publiczność, owacji na stojąco nie było końca. Biesiadnicy po występie zaczęli się integrować przy pierwszorzędnym jedzeniu jakie serwuje Dwór Kukuczka. To bowiem jedna z najlepszych restauracji w regionie, w której przygotowuje się dania z lokalnych produktów od jagnięciny po wołowinę a nawet własny chleb, wędliny, sery i desery.

W imprezie uczestniczyli wszyscy, bez względu na poglądy polityczne, przekonania czy upodobania, choć jak stwierdzili organizatorzy „zależało nam aby Polska nie postrzegała nas jako ludzi nietolerujących np. ruchu LGBT. W Istebnej i naszym regionie akceptujemy wszystkich ludzi, jesteśmy góralami wolnymi ludźmi, otwartymi na każdego”. O czwartej nad ranem niespodziewanie dała mini koncert punkowa grupa Smoleńsk, a ludzie bawili się i rozmawiali do samego rana. A ja przypomniałem sobie obraz Pietera Breugela Satrszego „Kraina szczęśliwości”, na którym widać śpiących po biesiadzie pod stołem trzech ludzi różnych stanów (rycerza, uczonego i wieśniaka), których zrównuje potrzeba głodu. W tym przypadku głodu wspólnego obcowania i głodu kultury. Organizatorzy już zapowiadają kolejną imprezę w listopadzie, a gwiazdy show biznesu zapowiedziały, że przyjadą. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy artyści wystąpili za darmo.

Reklama