Papryka. Czy wiesz, że papryka zachowuje swoje właściwości nawet po obróbce termicznej?!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Skład papryki: woda (92%), węglowodany (głównie glukoza i fruktoza), błonnik, witamina C, witamina B6, witamina K, potas, kwas foliowy, witamina E, beta-karoten.

  • 100g to tylko 30 kcal
  • Jedna średniej wielkości papryka czerwona pokrywa ponad 160% dziennego zapotrzebowania na witaminę C!
  • Dzięki wysokiej zawartości witamin C, dodatek papryki do posiłku poprawia wchłanianie żelaza z produktów roślinnych
  • To bogate źródło związków bioaktywnych, w tym kapsantyny (obecnej głównie w pestkach oraz białych błonkach papryki) , wiolaksantyny, luteiny, kwercetyny, luteoliny, o szerokim korzystnym oddziaływaniu na zdrowie
  • Może obniżać ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, anemii i chorób cywilizacyjnych

Papryka poprawia trawienie (choć ostrość papryki nie wpływa na przyśpieszenie przemiany materii, a przez to na odchudzanie) i zmniejsza ból głowy (delikatnie rozrzedza krew). Duże zawartości witamin C, A i E hamują starzenie się komórek, wzmacniają odporność, poprawiają kondycję naczyń krwionośnych, chronią przed miażdżycą. 

Papryka jest bogata w antyoksydanty, chroniące przed działaniem wolnych rodników. Dostarcza także sporo witamin z grupy B, potasu, fosforu, żelaza i magnezu. 

W niewielkim stopniu ulega przemianom w procesie obróbki termicznej, choć najwięcej wartości zawiera surowa. Posiada też właściwości antynowotworowe. Wpływa na dobre samopoczucie i zwieksza libido.

Reklama