Polonica na 46. FPFF

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Cztery międzynarodowe produkcje filmowe zrealizowane ze znaczącym udziałem polskich twórców zaprezentuje tegoroczna sekcja Polonica na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polonica to najstarsza, obok Konkursu Głównego, festiwalowa sekcja filmowa gdyńskiego Festiwalu. Od lat jest przeglądem wybranych nowych koprodukcji międzynarodowych, przy których procowali polscy producenci i twórcy. Uczestnicy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będą mieli okazję, by obejrzeć cztery filmy.

„Lamb” (2021, Islandia/Szwecja/Polska) reż. Validmar Jóhannsson

Film ze szwedzką aktorką Noomi Rapace w roli głównej został  wyróżniony laurem dla „najbardziej oryginalnego obrazu” w sekcji Un Certain Regard tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Jego koproducentami są” Klaudia Śmieja-Rostworowska, Beata Rzeźniczek, Bogna Szewczyk, Jan Naszewski. Za montaż filmu odpowiada Agnieszka Glińska.

„Wolka” (2021, Islandia/Polska) reż. Árni Ólafur Ásgeirsson

Film wyreżyserowany przez zmarłego w tym roku absolwenta łódzkiej filmówki. W rozgrywającym się na Islandii dramacie w głównych rolach wystąpili polscy aktorzy: Olga Bołądź, Anna Moskal, Eryk Lubos, Jan Cięciara. W produkcję filmu zaangażowali się Stanisław Dziedzic i Klaudia Śmieja-Rostworowska. Za casting odpowiada Paulina Krajnik. Zdjęcia są dziełem Marka Rajcy, scenografia – Marty Macugi, montaż – Mateusza Rybki, a charakteryzacja – Katarzyny Wilk.

„Nzara – Głód” (2021, Zimbabwe/Polska) reż. Klara Wojtkowska

Mitologiczny, muzyczny, pełnometrażowy film animowany według scenariusza, w reżyserii i z muzyką Klary Wojtkowskiej – założycielki i dyrektorki Teatru Ceremonii i Szkoły Tajemnic Mhondoro Dreams. Za ilustrację, animację, reżyserię obrazu i montaż odpowiadają Justyna Rosa i Weronika Rosa, a za dźwięk – Maciej Kubera.

„Kobieta w nocy” (2021, Wielka Brytania/Polska/Chiny) reż. Rafał Kapeliński

Reklama

Drugi film pełnometrażowy polskiego reżysera, którego „Buttefly Kisses” (2017) był nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem przez Jury Młodych Generacji 14plus na Berlinale. Autorem zdjęć w filie „Kobieta w nocy” jest Marcin Koszałka, a współproducentką – Klaudia Śmieja-Rostworowska. W obsadzie znalazł się między innymi Piotr Adamczyk. Przy reżyserii dźwięku pracował Zbigniew Malecki.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.

Reklama