#INHERIOR. MOJE MIASTO – po gdyńsku, wyjątkowo, wygodnie.

Małgorzata Gastoł

inheriorforher-04-min

Imponujący port morski, piękne plaże, Sea Towers, liczne muzea, malownicze klify ー to jedynie garstka skojarzeń, które nasuwają się, gdy myślimy o Gdyni. Jednak spacerując słynnym skwerem Tadeusza Kościuszki natkniesz się na jeszcze jedno, magiczne miejsce, które z powodzeniem może stawać w szranki w rozgrywce o tytuł gdyńskiej perełki.

Restauracja Moje Miasto, choć istnieje dopiero od trzech lat, posiada na wskroś gdyński klimat oparty na historii miasta i stworzony dzięki pasji właścicieli. Żaneta i Jaromir Wysoccy prowadzą ją wspólnie z czworgiem swoich dzieci: Martą, Pawłem, Gawłem i Kacprem. Pomysł na Moje Miasto zrodził się z ich podróżniczych doświadczeń oraz miłości do Gdyni. Restauracja miała być miejscem z dobrym jedzeniem i swobodną, komfortową atmosferą. Lokal mieści się na parterze jednej z najstarszych kamienic ー miejsce wyjątkowe, niepozbawione bogatej przeszłości. Niegdyś mieściła się tu historyczna kawiarnia Vienna, następnie Mokka. W czasach PRL-u pomieszczenie pełniło funkcję biblioteki, którą z czasem zaadaptowano na bank. Projekt wnętrza powierzono gdańskiej pracowni projektowej ー Cubic Design. Hasłami, które przyświecały procesowi projektowemu były: styl art déco, Gdynia międzywojenna, modernizm. 

Przearanżowanie dawnej siedziby banku oraz dostosowanie go do potrzeb eleganckiego lokalu gastronomicznego, wiązało się z oczyszczeniem pomieszczenia do gołego betonu i przeprowadzeniem wszystkich prac praktycznie od zera. 

Priorytetowym aspektem było stworzenie miejsca z gdyńskim sznytem, w którym będzie można się komfortowo czuć. Po gdyńsku, wyjątkowo, wygodnie ー tłumaczy Gaweł Wysocki.

Wskazany przez właścicieli styl idealnie wpisuje się w ich oczekiwania względem klimatu lokalu. To właśnie w okresie art déco tworzono na wzór dawnych stylów, z poszanowaniem rzemiosła, tradycji i historii. Jednak kluczowym aspektem dla ówczesnych projektantów była funkcjonalność, perfekcyjne wykonanie, szlachetność materiału i człowiek ー odbiorca i użytkownik. Tworzono inspirując się przeszłością, lecz z myślą o nowoczesności, a piękno przedmiotu miało wynikać z jego funkcji. Miękkie, wygodne, a zarazem eleganckie fotele i kanapy wkomponowane w aranżację restauracji Moje Miasto doskonale wpisują się w nurt wybranego przez właścicieli stylu. Meble tapicerowane oraz oryginalne stoły zostały wykonane na zamówienie, co dodatkowo podkreśla rzemieślniczy aspekt art déco.

W elementach konstrukcyjnych, linii ścian oraz sufitów widać charakterystyczną geometryzację form. Mocny, kontrastowy wzór posadzki został zestawiony z jednolitą czernią ścian oraz przełamany akcentami kolorystycznymi: miedzią, oliwką i szmaragdem. Niepowtarzalnego klimatu nadają efektowne oprawy oświetleniowe oraz subtelne poświaty podkreślające kontury filtrów lub malujące świetliste wzory na ścianach. Nowoczesnym elementem nadającym aranżacji nuty miejscowego patriotyzmu jest m.in. panorama Gdyni z widokiem na Sea Towers oraz znajdujący się za barem kontur planu miasta. Na uwagę zasługują również plany i zdjęcia kilkunastu miast siostrzanych Gdyni, które zdobią jedną ze ścian. Nawiązanie do dzisiejszego charakteru miasta harmonijnie łączy się z historią tak cenionego przez wielu stylu art déco. 

Po gdyńsku, wyjątkowo, wygodnie ー tak z pewnością jest w restauracji Moje Miasto. Jest to miejsce, w którym lubi się być, w którym można przyjemnie spędzić czas zarówno w gronie znajomych, rodziny, jak i przy spotkaniu biznesowym. Pomysły na menu rodzą się spontanicznie, a inspirowane są tym, co genialne w kuchniach całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem krajów i miast, z którymi Gdynia utrzymuje kontakty partnerskie.

Nie musisz wsiadać na statek, by wybrać się w kulinarną podróż. Wystarczy zajrzeć do restauracji Moje Miasto i wybrać cel: Chiny, USA, Rosja, Francja, Norwegia… wachlarz metropolii czeka, by podbić Twoje podniebienie. Wszystko w jednym, eleganckim, wygodnym i funkcjonalnym lokalu w samym sercu Gdyni. 

Czy już wiesz dokąd się udasz?

FB:https://www.facebook.com/restauracjamojemiasto
WWW:https://restauracjamojemiasto.pl/
IG: https://www.instagram.com/restauracja_moje_miasto/

MAŁGORZATA GASTOŁ – Jest absolwentką wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, współzałożycielką pracowni ATUT Architektura Wnętrz, molem książkowym z niegasnącym apetytem na literaturę fantasy, a także miłośniczką muzyki klasycznej. W aranżacjach przestrzeni mieszkalnych stawia na ponadczasowość, funkcjonalność i jedność kompozycji. Uwielbia nieschematyczne rozwiązania oraz projektowe wyzwania.  Dzień uważa za nieudany bez przynajmniej jednego kubka aromatycznej, parującej kawy z pianką.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE