Adventures of Superman

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Polska od początku trwania tzw Zimnej Wojny była jej nieodłączną częścią. Na początku lat 50tych jako satelita Związku Radzieckeigo niemal przylegający do Żelaznej Kurtyny był poligonem rozgrywek między głównymi graczami konfliktu.

W piątym odcinku serii Adventures of Superman pt. Monkey Mystery, Superman i Lois muszą powstrzymać komunistycznego agenta Harolda Crane’a, przed przechwyceniem tajnej formuły, która może być kluczowa przy obronie przeciwatomowej. Możemy się domyślać, że owa formuła może przyczynić się ludzkości lub ją zgładzić gdy wpadnie w niepowołane ręce. Mikrofilm jest schowany w medalionie Marii Moleskiej (Allene Roberts), która pociągami przemierza Stany Zjednoczone szukając sposobu jak przekazać tajny dokument samemu prezydentowi.

Tablica tytułowa

Tymczasem Crane, aby namierzyć Polkę z bezcenną przesyłką musi kontaktować się z lokalnymi bandytami. Czyni to za pomocą liścików przekazywanych małpce ulicznego muzykanta co jak się ma później okazać będzie jego największym błędem. Małpka, ma w zwyczaju rozdawać przechodniom wróżby za co inkasuje drobne opłaty i nie inaczej się stało gdy w jej pobliżu zjawił się Clark Kent i Lois. Problem w tym, że Lois omyłkowo otrzymała wiadomość przeznaczoną dla Crane’a przez co Superman mógł z marszu włączyć się w sprawę, uratować Marię Moleską, a co za tym idzie mikrofilm by cały świat mógł odetchnąć z ulgą.

Kadr z serialu: Maria Moleska po uratowaniu przez Supermana.

Historię Marii i jej tajnej formuły zdradzają nam pierwsze minuty odcinka, które rozgrywają się w Polsce.

Kkadr z serialu.

Widoczna na ekranie gazeta to Gazeta Polarna, prawdziwe, samodzielne czasopismo polonijne wydawane od 1909 roku z oryginalnym logo. Jego nagłówki zostały zaprezentowane w dwóch językach za pomocą techniki przenikania dzięki czemu prezentują się bardzo wiarygodnie. Ale tylko dla Amerykanów. Polskie tłumaczenia zostały napisane z tragicznymi błędami (może tłumaczyła je małpka Pepe?) przez co efekt jest dla nas, Polaków co najmniej komediowy.

KKadry z serialu: nagłówki Gazety Polarnej z błędami.

Kiedy widz już wie, że Polski naukowiec wraz ze swoją córką zostali okrzyknięci wrogami narodu i są poszukiwani przez bliżej nieokreślone służby mundurowe, akcja przenosi nas do jaskini czyli miejsca ukrycia polskiego naukowca. Jan Moleski (Fred Essler) doskonale wie jaki czeka go los kiedy dorwą go komuniści więc przekazuje swej córce medalion po jej matce z ukrytym wewnątrz mikrofilmem wagi światowej. Ma wyjechać do Stanów Zjednoczonych, przekazać medalion prezydentowi (w domyśle Harry’emu Trumanowi).

Kadr z serialu: Polski naukowiec Jan Moleska i jego córka Maria.

Córka Jana ucieka w ostatnim momencie na, chwilę przed schwytaniem jej ojca. Polski naukowiec jest torturowany na miejscu: jest biczowany podczas gdy do głowy ma przystawiony pistolet.

Scena z serialu: Jan Moleska podczas biczowania.

Kadry z serialu: Jan Moleska w jaskini i polujący na niego służbista.

Polskie lokacje (jaskinia oraz skute lodem pustkowie) i brak pokazania jakichkolwiek budynków czy cywilizacji tylko utwierdzało amerykańskiego widza, że Polska to zacofany kraj skąd warto jest uciekać nie tylko wtedy gdy ma się do przekazania fanty prezydentowi Stanów. Tutaj polski wątek się kończy, a stary Jan Moleska niestety pada ofiarą systemu. Warto jednak zwrócić uwagę na poziom bohaterstwa Polaków oraz determinację Marii w tym aby wypełnić rozkazy swego ojca i zbawić świat. Miała siłę aby zostawić go na pewną śmierć by działać w wyższej sprawie. Nie przestraszyła się ani milicji, ani podróży przez kontynenty w nieznane. Jednym słowem twarda babka bez, któ®ej Superman miałby dużo więcej roboty.

Kadr z serialu: Maria Moleska przed ucieczką z Polski.

Przed występem w serialu George Reeves założył już wcześniej uniform Supermana przy okazji kręcenia Superman and the Mole-Man z 1951 jednak nie mógł się pochwalić, ze był tym pierwszym. Pierwszym ekranowym Supermanem był Kirk Alyn – Zagrał w Supermanie z 1948 roku oraz filmie Atom-Man vs Superman (1950), które były wyświetlane jako seriale kinowe. Potem nastąpiła era Reevesa. Serial o Człowieku ze Stali był na tyle popularny, że George Reeves pojawiał się w stroju Supermana przy wielu innych okazjach np. w filmie krótkometrażowym Stamp Day for Superman (1954), Super Circus (1955) czy I love Lucy (1957). Odtwórca serialowego Supermana urodził się jako George Keefer Brewer jednak występował pod pseudonimem nadanym przez Warner Bros: Reeves. Nazwiska nie należy mylić z nazwiskiem późniejszego i najsłynniejszego odtwórcy Supermana Christophera Reeve’a. Panowie nie byli spokrewnieni, ale łączyły ich tragiczne losy – George został odnaleziony martwy w 1959 roku i nigdy nie ustalono czy było to samobójstwo czy morderstwo, a Christopher skręcił kark na planie filmowym i przez kolejne 9 lat konał przykuty do respiratora.

Reklama