Kraków ma swojego smoka, a Gdańsk – Krakena

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kraken czyli kałamarnica olbrzymia pojawiła się w dworze Artusa za sprawą Oskara Ziety. Morski stwór w wielkości pierwowzoru ( ok 15 m długości), przeformatowany w stalową rzeźbę, wpłynął pomiędzy makiety najpiękniejszych żaglowców z XVI-XX,  by podczas trwania wystawy „W głębi odbicia” inspirować do opowiadania nowych historii…

Kraken został wykonany w autorskiej technologii kształtowania stali sprężonym powietrzem znanej jako FIDU, przez artystę odnoszącego liczne sukcesy w obszarze designu i sztuki. Jego największa stalowa rzeźba WIR stoi w Galerii Północnej w Warszawie, a NAWA zdobi wyspę Daliową we Wrocławiu i przynosi artyście światowe nagrody. W świecie designu Zieta swoją renomę zdobył stołkiem PLOPP (polskim ludowym obiektem pompowanym powietrzem), który choć wykonany ze stali i powietrza może unieść blisko 2 tony, najlżejszym krzesłem świata ULTRALLEGERA o wadze 1660 gram oraz lustrami w formie kamieni, kropel wody czy donatów. Wszystkie te formy można zobaczyć w Domu Uphagena. W zabytkowych wnętrzach, pomiędzy oryginalnymi meblami bogatego patrycjusza znajdują się współczesne akcenty – interwencje artystyczne, wchodzące w dialog  z historią, czasem prowokacyjny , czasem stonowany. Niektóre tak dobrze komponują się w przestrzeni, że nie budzą żadnego dysonansu, a zestawienie stare-nowe nabiera nowego wyrazu.

W Domu Uphagena oprócz designerskich obiektów Oskara Ziety zgromadzone są prototypy rzeźb, obecnych w przestrzeni publicznej polskich miast, w tym również Crystals Urban Frames. 

Połyskujący wypolerowana stalą, aerodynamiczny  Kraken doskonale wpisał się w klimat i architekturę wnętrza Dworu Artusa. Bioniczne, miękkie linie morskiego stwora nawiązują do obłości łuków kształtujących gotyckie sklepienie, formy najchętniej wykorzystywanej przez artystę i architekta w jednym. Dynamiczna bryła wchodzi w dialog otaczającymi ją statkami i przywołuje morskie historie kupców, armatorów czy marynarzy wracających z dalekich wypraw. Dwór Artusa – prestiżowe miejsce towarzyskich i biznesowych spotykań chętnie gromadziło obiekty artystyczne będące znakiem danej epoki oraz trofea myśliwskie . 


Czy nowoczesna rzeźba Kraken wykonana w innowacyjnej technologii kształtowania stali sprężonym powietrzem stanie się śladem współczesności lub nowym trofeum gdańszczan… czas pokaże…

Reklama