Środowy Magazyn Kulturalny #13

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wrzesień się rozpoczął, a w świecie filmowym zawrzało.  Już wkrótce na Netflix trafi najnowsza produkcja Davida B. Garcia, czyli sequel pierwszej części „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”. Z okazji Halloween, na ekranach kin ma się pojawić „Paranormal Activity 7” (do Polski dotrze może w przyszłoroczne). W tym samym miesiącu wypuszczony zostanie trailer, na który czekają wszyscy fani R. Pattinsona lub Batmana – tak, chodzi o „The Batman”. Nowy zwiastun „Spencer” jest już dostępny, w roli księżny Diany wystąpiła Kristen Stewart.

Co zobaczymy na wielkim ekranie?

Symfonia Hałasu

Z kamerą za dźwiękiem – „Symfonia hałasu” to podróż w głąb muzycznego świata Matthew Herberta, nazywanego również „rewolucyjnym brytyjskim muzykiem elektronicznym”. Czym dźwiękowiec zachwycił odbiorców? Niekonwencjonalnym połączeniem odgłosów pralki, tostera z (dosyć trudnymi do przełknięcia) fragmentami ze sceny politycznej. Czy muzyka rzeczywiście jest w stanie obalać rządy? Film o istotach, rewolucjach i rozwoju dźwięku.

Titane

Na początku była eksplozja, a później napięcie już tylko rosło. Najnowszy film Julii Ducournau opowiada o Alexie, będącej w posiadaniu tytanowych płytek, pięknego ciała, które nie może zostać zniszczone oraz wspomnień, których z chęcią by się pozbyła. Czy reżyserka dobrze zamieszała w garnku gatunkowym?

Jeźdźcy Sprawiedliwości

W głównej roli – Mads Mikkelsen – czy trzeba pisać coś więcej? Pewnie o reżyserze – Thomasie Jensenie od sławnych „Jabłek Adama”.

„Jeźdźcy Sprawiedliwości” to kino pełne akcji, intrygi i kryminału. Żona Markusa (Mikkelsen) ginie. Powraca on po misji wojskowej, aby zaopiekować się córką. W pewnym momencie do mężczyzny puka Otto, który ocalał z katastrofy kolejowej, w której zginęła partnerka bohatera. Okazuje się, że wypadek nie był przypadkiem, a ukartowanym planem. Panowie wyruszają po odpowiedzi oraz przede wszystkim – odwet. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ czasem prawda miesza się z zaplanowanymi elementami układanki.

kRaj

Najnowsza czarna komedia polskiej produkcji, w których poznamy losy różnych ludzi – robotnika, który podczas walki o praca rodzicielskie gubi swoją pociechę, kuratorki galerii sztuki, która dowiaduje się o nowym dyrektorze instytucji, którym jest jej były kochanek, sąsiadów, którzy rozpoczynają wojnę na fajerwerki w momencie, w którym dowiadują się o romansach swoich żon.

Złe baśnie

„Złe baśnie” to powrót do opowieści braci Grimm, jednak tych oryginalnych, nie dostosowanych do wyidealizowanych, dziecięcych wyobrażeń. Rzecz dzieje się latem. Rodziny, zamieszkujące rzymskie przedmieścia wydają się niczym nie odróżniać od rodzin, które spotykamy podczas niedzielnego spaceru. Nic bardziej mylnego – po zerknięciu przez okno można dojrzeć pełne agresji, rozczarowań i frustracji zachowań rodziców wobec dzieci. Słowo „dom” nabiera znaczenie pejoratywne…

 

 

Reklama