Już ponad milion pasażerów w 2021 w Porcie Lotniczym Gdańsk

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Sierpień był najlepszym miesiącem w tym roku pod względem liczby obsłużonych podróżnych na naszym lotnisku. Dziękujemy! Zapraszamy! 

W sierpniu 2021 Port Lotniczy Gdańsk odwiedziło 362 256 pasażerów, o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym, a już tylko o ponad jedną trzecią mniej niż w rekordowym 2019 roku. Najwięcej osób przyleciało i odleciało z Gdańska w niedzielę 15 sierpnia, w sumie 14 060 osób. Operacji lotniczych w sierpniu 2021 było o prawie 20% więcej niż w tym samym okresie 2020 roku, a o ponad 20% mniej niż w 2019. 

W konsekwencji świetnego pod względem wielkości ruchu lotniczego sierpnia, a także dobrych wcześniejszych letnich miesięcy, Port Lotniczy Gdańsk ma już na koncie 1 061 267 pasażerów w 2021 roku. 

„To fantastyczna wiadomość dla nas, naszych pracowników i firm z nami kooperującymi, a przede wszystkim linii lotniczych, które latają z Gdańska. To dowód, że pasażerowie chętnie podróżują i wybierają nasze lotnisko. Pękł nam pierwszy milion i idziemy po więcej. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z zagrożeń wynikających głównie z ryzyka rozprzestrzenienia się czwartej fali Covid-19, ale mamy nadzieję, że skala zaszczepienia Polaków i Europejczyków nie zatrzyma ich w podróżowaniu” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.  

Pasażerowie w sierpniu 2021 najchętniej wybierali loty z Gdańska do Londynu, Oslo i Sztokholmu. 

TOP 5 kierunków w ruchu regularnym: 

Londyn 27 640 pasażerów

Oslo 22 276 pasażerów

Sztokholm 16 990 pasażerów

Amsterdam 14 609 pasażerów

Warszawa 11 472 pasażerów

Dobrze rozwija się ruch czarterowy. W sierpniu 2021 było ponad 235% więcej pasażerów w czarterach niż w roku ubiegłym. Startów i lądowań linii czarterowych było dwukrotnie więcej niż w 2020. Najwięcej turystów poleciało do Turcji, Grecji i Bułgarii. 

TOP 3 kierunki czarterowe: 

Turcja 17 597 pasażerów 

Grecja 13 060 pasażerów

Bułgaria 5 193 pasażerów

Optymistycznie wyglądały także dane o Load Factor, czyli wypełnieniu pasażerami pojedynczych samolotów. W sierpniu w linii Swiss do Zurychu było w każdym samolocie średnio ponad 90% zajętych miejsc. Podobne dane zanotowały linie lotnicze LOT w połączeniach z grecką wyspą Kos, Ryanair w lotach do Dublina, a Wizz Air w rejsach do Barcelony i Alesund. 

Port Lotniczy Gdańsk ma w 2021 roku w siatce 91 połączeń, do 23 państw (w tym do Polski), na 76 lotnisk, realizowane przez 8 przewoźników.

Siatka 2021 

Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Cork, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Paryż-Beauvais, Piza, Santorini, Sztokholm-Skavsta, Vaxjo, Walencja, Wiedeń, Wrocław, Zadar; 

Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Burgas, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Narwik, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku; 

LOT: Burgas, Kraków, Lublin, Rodos, Rzeszów, Tirana, Warszawa; 

Amsterdam KLM; Kopenhaga SAS; Frankfurt, Monachium Lufthansa, Dusseldorf Eurowings, SWISS Zurych. 

Reklama