Najlepsza przyjaciółka kobiety – jej intuicja

Kobieca intuicja-min

Twoja intuicja jest najuczciwszym przyjacielem, jakiego kiedykolwiek miałaś.

– Doe Zantamata

– Jak to możliwe, skąd to wiedziałaś? – pyta partner, gdy znów twoje przeczucia się sprawdziły. – Nazywają to kobiecą intuicją – odpowiadasz. Właściwie to sama nie wiesz skąd wiedziałaś, aby postąpić właśnie w tej sposób. Intuicja jest tajemniczą siłą, której nie jesteś w stanie do końca poznać. My, kobiety, nieustannie słyszymy wewnętrzny głos, podpowiadający nam, które posunięcie jest najwłaściwsze. To taki nasz dubler, kompas, szósty zmysł. 

Czy intuicja istnieje? 

Intuicję można zdefiniować jako proces bezpośredniego dostrzegania (prawdy), niezależny od jakiegokolwiek procesu rozumowego. Zdaniem naukowców, intuicja odnosi się do wrodzonej zdolności kobiet do odbierania i rozszyfrowywania sygnałów niewerbalnych oraz bardziej rozwiniętej umiejętności spostrzegania. Intuicja nie jest niczym namacalnym, dlatego tak ciężko ją dokładnie zbadać. Dotychczasowe badania nie wykazały istnienia tego zjawiska, ale nie udowodniły także, że kobieca intuicja nie istnieje. My same najlepiej wiemy, czy w nią wierzymy, a przede wszystkim czy umiemy rozpoznać jej cichy głos. 

Podobno aż 72 na 83 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ścisłych i medycyny przyznało, że intuicja odegrała istotną rolę w ich pracy naukowej. Podczas swoich odkryć Einstein powiedział: Nie istnieje żadna logiczna reguła, według której można odkryć podstawowe prawa przyrody. Zdolna jest do tego tylko i wyłącznie intuicja. 

Kraina czucia 

Intuicja pochodzi z krainy odczuwania, widzenia więcej. Jest mało racjonalna, a przecież w dzisiejszym świecie gloryfikujemy logiczne myślenie, ucząc się przy tym dyskredytowania innych form postrzegania. Im wyższe wykształcenie, tym mniej ufamy intuicji. Ostatnie pokolenia zdecydowanie rozwinęły kult rozumu, nie dopuszczając jej do siebie. Ile z nas ma odwagę pójść za głosem serca? Stanowczo powiedzieć „wybieram to, bo tak mi podpowiada mój wewnętrzny głos”, bez żadnych racjonalnych wytłumaczeń? Ktoś powie, że brzmisz jak neurotyczka, a może najpierw sama tak o sobie pomyślisz? Dlaczego dziś tak rzadko słuchamy swego wnętrza? Dlaczego tak rzadko wybieramy w zgodzie ze sobą? A przecież intuicja to nasza tajna broń. Dostarcza nam informacji, do których normalnie nie mamy dostępu. Pojawia się często w postaci nieoczekiwanych przebłysków. Nagle po prostu wiemy, co zrobić w danej sytuacji. Jeśli kiedyś tego doświadczyłaś, wiedz, że komunikowała się z tobą właśnie intuicja. 

Intuicja jest jak wahadełko w rękach różdżkarza, jak kryształ, przez który patrzymy tajemniczym wewnętrznym wzorkiem. Jak stara kobieta, która zawsze jest obok, gotowa doradzić, co należy zrobić, czy pójść w prawo, czy w lewo.

– Pinkola Estés

Uśpiony szept 

Tak naprawdę wszystkie w dzieciństwie dysponowałyśmy dobrze rozwiniętą intuicją. Większość z nas przed 7 rokiem życie oduczyła się tego sposobu postrzegania. W proces rozumowania zaczęłyśmy angażować płaty czołowe, które tłumią jej głos. Intuicja zostaje zepchnięta na bok, gdy dorastamy. Wtedy częściej słuchamy innych, którzy mówią co powinniśmy robić, jak powinniśmy żyć, w co wierzyć. Im bardziej tracimy połączenie z naszym sercem, tym mniej stajemy się czułe i wrażliwe na intuicję. Po prostu jej nie słyszymy, a przecież stale się z nami komunikuje. Intuicja została zepchnięta na boczny tor także przez patriarchat. Zanegował on jej istnienie, dlatego, że kobiety wiedziały nie z głowy, a z brzucha i z serca. Hinduski nauczyciel Osho tłumaczy to w taki sposób: kobieta to serce, mężczyzna głowa. Jeśli nie przyjmiemy na nowo głosu serca, kobieta nigdy nie zostanie w pełni zaakceptowana ze swoją emocjonalnością. 

Usłyszeć na nowo 

Utraconą łączność z intuicją możemy na szczęście przywrócić w każdym momencie, gdyż jest ona naturalnym sposobem rozumowania. Aby to zrobić, trzeba zacząć ją podsycać, słuchać jej podszeptów. Może to być na początku wyzwaniem, ponieważ intuicja niechętnie uznaje racje intelektu (i na odwrót). Często też wydaje nam się, że nie jesteśmy gotowe, aby pójść za wewnętrznym głosem. Wiedz, że intelekt będzie się domagał dokładnej mapy, racjonalnych wyjaśnień, ale intuicji wystarczy twoje zaufanie i pełne oddanie. Z czasem nauczysz się rozpoznawać komunikaty intuicji. Mogą pojawić się w słowach piosenki, usłyszanej rozmowie w autobusie, a czasem wskazówką jest dreszcz na ciele, czy ścisk w brzuchu. Codziennie spróbuj poświęcić sobie chwilę, sama ze sobą, ze swoją intuicją, wewnętrzną przewodniczką. Usiądź do medytacji, wycisz umysł i po prostu obserwuj (dobrym narzędziem do kontaktu z intuicją jest też ręczne zapisywanie swoich myśli w dzienniku). Za kilka chwil będziesz wiedziała, co powinnaś zrobić i zrobisz to z pełnym zaufaniem do siebie i świata. Bo tak mówi twoja największa kobieca mądrość. 

Intuicja jest jak mięsień – musimy praktykować słuchanie jej i ufać jej mądrości. Kiedy przeznaczysz czas na zadawanie pytań i słuchanie odpowiedzi, osiągnięcie spokoju stanie się łatwe.

 – Lisa Prosen

Bibliografia: 

„Ciało kobiety, mądrość kobiety” – Northrup Christiane

„Słowa mocy” – Agnieszka Maciąg 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE