Ośmiodniowy żywioł filmowy – znamy pełny harmonogram 12. FKA!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Niepowtarzalna projekcja w postindustrialnej przestrzeni Łodzi, elektryzujące premiery, warsztaty i analizy, wyczekiwani goście oraz pierwszej klasy Masterclass krytyczno-filmowy z Odiem Hendersonem! Za dwa tygodnie rozpocznie się prawdziwe święto kina – od 30 września do 3 października Festiwal Kamera Akcja zaprasza do Łodzi, natomiast przez wszystkie osiem dni (30.09-07.10) – do wirtualnego uczestnictwa w festiwalu na platformie Think Film.

Ostatni seans „Altmana” i niepowtarzalny retro trip z VHS Hell na otwarcie 12. FKA!

Porywające filmowe doświadczenie w murach secesyjnej kotłowni? Pierwszy wieczór tegorocznego festiwalu Kamera Akcja będzie gratką dla kinomanów i koneserów dobrej zabawy spod znaku nocnego szaleństwa. Na terenie Fuzji, w zapierającej dech postindustrialnej przestrzeni dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, odbędzie się ostatni pokaz w Polsce filmu o Robercie Altmanie, ikonie amerykańskiego kina (17:30). Na FKA powróci także VHS Hell, czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia z „klasykiem” minionej epoki, czyli filmem „Ninja 3: Dominacja” i improwizującym na żywo lektorem (19:30). Na uczestników czeka niezapomniana zabawa, która zakończy się festiwalowym Afterparty.

Odkryj Łódź filmową 

Na 1 października Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń, które pozwolą odkryć najbardziej filmowe miasto w Polsce. O godz. 10:00 uczestnicy będą mogli wziąć udział w spacerze współorganizowanym przez Łódź Film Commission, podczas którego wejdą do nieosiągalnych na co dzień lokacji znanych filmów i seriali, będą mogli zapoznać się z historią filmów interaktywnych podczas wykładu dr Kamila Jędrasiaka (Uniwersytet Łódzki), a po nim na własnej skórze doświadczyć współczesnych produkcji z pogranicza kina i gier wideo (12:30, biblioteka TUVIM), zwiedzić nową wystawę Łódź Filmowa w Muzeum Kinematografii w ramach specjalnego, kuratorskiego oprowadzenia, a także obejrzeć przedpremierowo „Moje wspaniałe życie” i spotkać się z reżyserem oraz producentką – Łukaszem i Natalią Grzegorzkami (Szkoła Filmowa w Łodzi, 19:00). Dla każdego, kto marzy o odkryciu kulis realizacji dźwięku w filmie, Organizatorzy przygotowali warsztaty w słynnym pałacu dźwięku przy Łąkowej 29. O sound designie w filmie i serialu opowie Michał Kosterkiewicz, odpowiedzialnym za zgranie dźwięku m.in do „Jesteś Bogiem” czy „Chce się żyć” (13:30, Toya Studios, obowiązują zapisy). O pracy w archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych, bogactwie filmów zdigitalizowanych i potencjale ich wykorzystania w ramach techniki Found footage zaproszeni goście opowiedzą w ramach Webinarium WFO (20:00, online – Think Film). Na widzów czeka także przedpremierowy pokaz „Pleasure”, hitu tegorocznego Sundance (godz. 19:30) i nowego filmu Thomasa Vinterberga, który podbił serca krytyków – „Na rauszu” (godz. 20:00). Projekcje odbędą się w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie po raz kolejny znajdzie się centrum festiwalowe Kamery Akcji.

„Uszanowanko”, Złota Palma i inne gorące dyskusje

2 października minie pod znakiem niepowtarzalnego spotkania o szacunku na planie filmowym z Ewą Puszczyńską (producentką „Idy”), Piotrem Trojanem (aktorem w „25 latach niewinności”), Ewą Brodzką (reżyserką castingu i obsady) oraz Martą Łachacz (koordynatorką intymności). Dyskusję „Uszanowanko…” poprowadzi Kaja Klimek, a jej transmisja dostępna będzie również dla posiadaczy karnetów na platformie Think Film.

Widzów nie mogą ominąć także wydarzenia w ramach projektu Akcja Edukacja: Analiza filmów animowanych z Ewą Ciszewską (9:45-11:30, obowiązują zapisy), pokaz „Sweat” oraz rozmowa z producentem Mariuszem Włodarskim i psychoanalitykiem Rafałem Pniewskim (12:00, transmisja na profilu Facebookowym festiwalu), produkcyjne case study z Ewą Puszczyńską po projekcji „Aidy” (20:30, transmisja FB), a także spotkanie z Marią Ornaf o Łodzi w filmach (18:30, online – Think Film). Sobota to także wiele gorących propozycji filmowych. W ramach sekcji „Krytyczne premiery” na widzów czekają pokazy nagrodzonego Złotą Palmą „Titane” w reżyserii Julii Ducournau, przedpremierowe seanse docenionych na festiwalu Cannes produkcji „Vortex” w reżyserii Gaspara Noégo, „Gagarine” w reżyserii Fanny Liatard i Jeremiego Trouilh, czy „Złych baśni” – zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz podczas Berlinale. Zainaugorowana zostanie także sekcja „Pejzaże współczesnej Ameryki” zaprogramowana przez Koło Naukowe Filmoznawców UŁ oraz „Klasyka krytyka”, w ramach której zostanie zaprezentowane musicalowe must see w reżyserii Jacquesa Demy tj. „Panienki z Rochefort”.

Reklama

Biopic w natarciu, polskie premiery i kulisy powstania Netflixa

3 października to kolejne doświadczenia warsztatowe – Artur Wyrzykowski w ramach projektu Akcja Edukacja poprowadzi Analizę scenariuszową nagrodzonego w Cannes filmu „Titane” (9:45-11:30, obowiązują zapisy), a Rektora Łódzkiej Szkoły Filmowej Milenia Fiedler zdradzi szczegóły montażu filmowego na podstawie „Magic Mountains” (18:00-19:00). Film Urszuli Antoniak z Marcinem Dorocińskim będzie miał podczas 12. FKA swoją polską premierę!  Wśród niedzielnych propozycji, których nie można przegapić, jest także przedpremierowa projekcja filmu „Ucieczka na Srebrny Glob” spotkanie z Kubą Mikurdą i Darią Maśloną o twórczości Andrzeja Żuławskiego i owianym tajemnicą filmie kultowego reżysera (Szkoła Filmowa, 12:00). Podczas dyskusji Co tu się kręci? Biopic w natarciu! Kaja Krawczyk-Wnuk (scenarzystka „Żeby nie było śladów”), Katarzyna Klimkiewicz (reżyserka „Bo we mnie jest seks”), Katarzyna Borowiecka (dziennikarka filmowa, Radio 357) oraz Jerzy Kapuściński (producent, dyrektor artystyczny Studia Munka) będą rozmawiać z Kają Klimek o trendzie na tworzenie filmów biograficznych (15:00, Szkoła Filmowa w Łodzi, transmisja Think Film). W ramach FKA o godz. 18:00 odbędzie się także pokaz specjalny filmu „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” oraz Q&A z twórcami. Wśród filmowych propozycji znajdą się tego dnia m.in. przedpremierowy pokaz „Wyspy Bergmana” w reżyserii Mii Hansen-Løve (pokaz stacjonarny i online), któremu towarzyszyć będzie spotkanie z prof. Tadeuszem Szczepańskim, który opowie o swojej najnowszej książce poświęconej kinematografii nordyckiej. W programie nie zabraknie także pokazów najbardziej wyczekiwanych produkcji. W ramach sekcji „Krytyczne premiery” widzowie zobaczą m.in. „Małą mamę” Céline Sciammy (pokaz stacjonarny), a polską premierę będzie mieć „Netflix vs. The World” (pokaz stacjonarny i online) w reżyserii Shawna Cauthena, który odsłoni kulisy powstania amerykańskiego giganta.

Odie Henderson, Must see kobiet filmu i inne atrakcje online!

Od 4 października Organizatorzy zapraszają na kontynuację przygody z festiwalem, ale już w pełni na platformie Think Film, gdzie na widzów codziennie czekać będą fascynujące warsztaty i rozmowy m.in. top of the topMasterclass z Odiem Hendersonem i Michałem Oleszczykiem o krytyce filmowej (4.10), podczas którego goście odpowiedzą na pytania, jak zmieniła się krytyka filmowa w ostatnich latach, czego powinny unikać osoby chcące zająć się recenzowaniem filmów oraz jakie zmiany mogą czekać krytykę filmową. Nie można przegapić także unikalnego wydarzenia Must see. Power speeche kobiet filmu, podczas którego zaproszone gościnie m.in. Olga Chajdas („IMAGO”), Agnieszka Elbanowska („Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”) czy Julia Rogowska („Bungalow Sary”) uchylą rąbka tajemnicy na temat kręconych przez siebie filmów. To wyjątkowa możliwość, aby zobaczyć niedostępne materiały i dowiedzieć się szczegółów zza kulis produkcji (5.10)! Stałym punktem programu FKA są spotkania z cyklu „Filmoznawca-filmowiec”. Tym razem Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Anną Kazejak (6.10), któremu towarzyszyć będą pokazy etiud fabularnych reżyserki oraz filmu pełnometrażowego „Oda do radości”, który nakręciła wspólnie z Janem Komasą i Maciejem Migasem.  Festiwal zwieńczy ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Etiud i Animacji oraz Q&A z twórcami filmów konkursowych (7.10).

Pełny opis wydarzeń znajduje się na stronie internetowej festiwalu.

Znamy jury konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi

Zakończono nabór do konkursów dla młodych i aspirujących krytyków filmowych. Nadesłanym pracom przyjrzą się wnikliwym okiem znane twarze polskiej krytyki oraz twórcy-praktycy. W Jury Krytyków zasiądzie Marzena Bomanowska – kulturoznawczyni, dziennikarka, redaktorka, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, Katarzyna Borowiecka – dziennikarka filmowa związana z Radiem 357 i  Marcin Radomski – krytyk filmowy, publikujący w „Magazynie Filmowym”, „Rzeczypospolitej” czy „Kulturze Liberalnej” oraz autor kanału „KINOrozmowa”, natomiast w Jury Twórców – Monika Głowacka – kierownik Wydziału Łódź Film Commission w EC1 i Kaja Krawczyk-Wnuk – autorka scenariusza do filmu „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego.

Ciąg dalszy filmowych wrażeń

12. edycja Festiwalu Kamera Akcja to prawdziwa moc poruszających filmów. 2 października widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszym filmem Gaspara Noégo „Vortex”, najdojrzalszym w całym dorobku reżysera, a przy tym pozostającym w charakterystycznym dla niego realizmie i eksperymentalnej formie. Tego samego dnia odbędzie się także projekcja bośniackiego kandydata do Oscara w 2021 roku oraz nagrodzonego Nagrodą Specjalną podczas festiwalu w Wenecji (2020) filmu „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić. 3 października natomiast to okazja do obejrzenia „Ballady o białej krowie” Behtasha Sanaeehy i Maryam Moghaddam o determinacji oraz sile bohaterki podejmującej walkę z cynicznym systemem, który niesłusznie skazał na karę śmierci jej męża. Obraz został nagrodzony Nagrodą Publiczności podczas tegorocznego Berlinale.

Reklama

Pejzaże współczesnej Ameryki – sekcja KNF

Festiwal Kamera Akcja nie istniałby bez Uniwersytetu Łódzkiego, z którym nieustannie współpracuje. W tym roku więzi te będą zacieśnione jeszcze bardziej – Koło Naukowe Filmoznawców UŁ zaprezentuje zaprogramowaną przez siebie sekcję zatytułowaną „Pejzaże współczesnej Ameryki”. W ramach sekcji wyświetlone zostaną trzy filmy: „Nebraska” (3.10, godz. 13:30) – wyreżyserowany przez Alexandra Payne’a, skąpany w czerni i bieli film o skomplikowanych relacjach rodzinnych i wyprawie do stanu Nebraska z nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes (2013) Brucem Dernem, „American Honey” (3.10, godz. 19:00) – zapadający w pamięć film twórczyni „Fish Tank” łączący w sobie kino drogi z coming of age oraz  „Aż do piekła” (2.10, godz. 12:30) – współczesny western, którego akcja rozgrywa się na zachodzie Teksasu, gdzie rządzą przemoc i bezprawie. Każdą projekcję poprzedzi prelekcja przedstawicieli Koła Naukowego Filmoznawców.

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.–3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.–7.10.). Karnety (offline: 4 dni i online: 8 dni) w cenie 50 zł są jeszcze dostępne. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2021”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty scenariuszowe i analityczne i kostiumograficzne obowiązują zapisy. Seanse bezpłatne to: animacje oraz pokaz ,,Sweat” Magnusa von Horna.

 

 

Reklama