Najważniejsza rola Javiera Bardema

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Javier Bardem otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego i Złoty Glob za rolę socjopatycznego mordercy Antona Chigurha w filmie „To nie jest kraj dla starych ludzi” w reżyserii Joela i Ethana Coenów. Co ciekawe, aktor przyjął rolę z dużym dystansem. W pierwszej chwili odmówił. „Nie prowadzę auta, nie mówię po angielsku, nie lubię przemocy” – miał powiedzieć reżyserom na pierwszym spotkaniu. Ci byli jednak nieugięci.

 

„To nie jest kraj dla starych ludzi” oparty jest na powieści Cormaca McCarthy’ego pod tym samym tytułem. Film nagrodzono jeszcze trzema Oscarami (na osiem nominacji): za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. Bracia Coen opowiadają historię teksańskiego robotnika, Llewelyna Mossa (Josh Brolin), który przypadkowo znajduje na pustyni kilka samochodów wraz ze zwłokami meksykańskich handlarzy narkotyków. Przy jednym z trupów bohater odkrywa walizkę z dwoma milionami dolarów. Pokusa jest wielka, ale wraz ze zdobyciem fantu bohater podpisuje na siebie wyrok. W pościg za Llewelynem rusza psychopatyczny płatny zabójca Anton Chigurh (w tej roli Javier Bardem) uzbrojony w pneumatyczny pistolet do zabijania bydła. Mossa i jego żonę (Kelly MacDonald) stara się ochronić lokalny szeryf Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones), dla którego ma to być jedno z ostatnich wyzwań przed emeryturą.

Postać Chigurha jest bezwzględna, zabójca niszczy każdego, kto tylko wejdzie mu w drogę. Nawet dla przypadkowych ludzi nie ma litości. Javier Bardem oszczędną grą aktorską i niezwykłą fizycznością stworzył na ekranie jeden z najoryginalniejszych i najbardziej przerażających czarnych charakterów w dziejach kina. Każde pojawienie się Chigurha powoduje lęk, trudno się więc dziwić, że Oscar za tę rolę był właściwie przyznany w chwili ogłoszenia nominacji.

Aktor na gali rozdania nagród Akademii pojawił się z mamą. To jej zadedykował statuetkę.

“Szef Roku” – hiszpański kandydat do Oscara z Bardemem w roli głównej w kinach już od 3 grudnia!

ZWIASTUN:

Reklama