Trzy rodzaje aromatów stosowanych w produktach spożywczych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

 

Aromat naturalny to taki,  który zawiera naturalne substancje pochodzenia roślinnego (np. olejki eteryczne), zwierzęcego (aromat mleka) lub mikrobiologicznego, otrzymywane przy udziale mikroorganizmów – drożdży, bakterii, grzybów bądź izolowanych z nich enzymów. Grupą związków zapachowych otrzymywanych w procesach mikrobiologicznych są cykliczne estry – laktony. Charakteryzują się one przyjemnym, intensywnym zapachem i są dość rozpowszechnione w naturze. Mogą być izolowane z owoców, warzyw, orzechów, produktów mlecznych lub mięsa.

 

Aromat identyczny z naturalnym produkowane są metodami syntetycznymi, ale mają taką samą strukturę chemiczną jak naturalne oraz takie same właściwości.

 

Aromaty (sztuczne) powstają w laboratoriach, a ich budowa chemiczna różni się od budowy naturalnych odpowiedników. Przykładami takich substancji są np. wanilina – syntetyczny składnik cukru wanilinowego, maślan etylu o zapachu ananasowym, mrówczan etylu o zapachu rumowym oraz dwuacetyl o zapachu maślanym.

 

Naturalne sposoby aromatyzowania ciast domowych czy innych dań:

Otarta skórka z cytrusów (spróbujcie koniecznie sernika z sokiem i otartą skórką z limonki), laska wanilii (lub anyżek, cynamon, goździki, wysuszone skórki z cytrusów) wrzucona do dużego słoja z aromatycznym cukrem trzcinowym (aromat utrzymuje się bardzo długo a przy okazji wykorzystujemy cała laskę wanilii). Do wybranych ciast ucieranych zamiast porcji cukru można dodać ulubiony aromatyczny dżem czy konfiturę.

Reklama