Karolina Nowotczyńska / Marcin Zdunik: Mozart – Symphonies & Duo /2021/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nowe spojrzenie na muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta przynosi album “Mozart – Symphonies & Duo“.
Znakomity wiolonczelista, solista i kameralista Marcin Zdunik wraz ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską i Elbląską Orkiestrą kameralną pod dyrekcją Marka Mosia, prezentuje wyposażoną w autorskie opracowanie partii wiolonczeli Symfonię koncertującą Es-dur KV 364/320d, 29 Symfonię A-dur KV 201/186a, oraz dzielący oba dzieła na płycie Duet No1 G-dur na skrzypce i altówkę w opracowaniu na skrzypce i wiolonczelę.

Doskonale znana każdemu szanującemu się melomanowi, uznawana za wizytówkę epoki klasycyzmu Symfonia koncertująca wyposażona w partie wiolonczeli, brzmi nieco inaczej niż powszechnie znane wersje, rzucając zupełnie nowe światło zarówno na linie melodyczne, jak na relacje zachodzące pomiędzy obydwoma instrumentami solowymi.

Mniej znane dzieło Mozarta jakim jest pierwotnie rozpisane na skrzypce i altówkę dynamiczne Duo G-dur KV 423 w opracowaniu na skrzypce i wiolonczelę, zadziwia ekspresją i swobodą w zakresie rytmiki. W utworze tym partie skrzypiec i wiolonczeli pełnią równorzędne role, a znakomita współpraca Karoliny Nowotczyńskiej i Marcina Zdunika sprawia iż wszystkich trzech części mozartowskiego Duetu słucha się z wielka przyjemnością.

Znakomitym zwieńczeniem programu całej płyty jest konwencjonalna wersja jednego z najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej wszech czasów, a zarazem jednego z najdojrzalszych dzieł zaledwie 18-letniego Mozarta, 29 Symfonii A-dur. Tu już nie ma miejsca na jakiekolwiek innowacje czy instrumentalno-brzmieniowe eksperymenty. To czysty Mozart z charakterystyczną śpiewnością, ulotną melodyką i fakturalnym bogactwem, zagrany w najdoskonalszy z możliwych sposób, odsłaniający ogromne możliwości prowadzonej przez Marka Mosia Elbląskiej Orkiestry.

Nawet jeśli doskonale znacie obie symfonie, a nawet dzielący je na tym albumie duet, zapewniam iż warto sięgnąć po tę płytę. To znakomita okazja by w muzyce Wiedeńskiego Geniusza odkryć coś nowego.

Album ukazał się 20 września 2021.

 

http://www.dux.pl/mozart-symfonie-duo-nowotczynska-zdunik-mos-eok.html

Reklama