Wystawa “Remembering Krzysztof” – Krzysztof Kieślowski w obiektywie Piotra Jaxy w KinoGram.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

 

“Remembering Krzysztof” autorstwa Piotra Jaxy to wybór zdjęć dokumentujących proces powstawania trylogii “Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Wystawę będzie można oglądać od 6 stycznia w warszawskim KinoGram w Fabryce Norblina. Kolorowe wielkoformatowe fotografie będą eksponowane w przestrzeniach foyer całego kina do 1 marca 2022.

 

Zdjęcia pokazujące polskiego reżysera światowej sławy przy pracy nad “Trzema kolorami” powstały na planie filmowym – Piotr Jaxa fotografował Kieślowskiego i jego ekipę codziennie, przez dziewięć miesięcy.

 

Miałem unikalną okazję obserwowania z bliska Krzysztofa, jego współpracowników i aktorów w trakcie fascynującego procesu powstania fantastycznego filmowego tryptyku – mówi Piotr Jaxa, fotograf, operator filmowy, przyjaciel Kieślowskiego i autor wystawy.

 

Krótko po zakończeniu zdjęć do “Trzech kolorów” powstała wystawa fotografii zatytułowana “Kolory Kieślowskiego”, która została pokazana we Francji, Szwajcarii i w Polsce. Stała się ona bazą do stworzenia dużej wystawy fotografii “Remembering Krzysztof”, która od 1994 roku wciąż podróżuje po świecie.

 

Jest tak wiele historii do opowiedzenia o Krzysztofie Kieślowskim – o reżyserze, człowieku, przyjacielu… Jego styl, jego filozofia filmowania, sztuki, życia w ogóle wraz z jego stylem bycia, poczuciem humoru, ciepłem… Powstało o nim wiele książek i artykułów. Jako osoba komunikująca się obrazem, chciałem opowiedzieć o Krzysztofie fotografią... – mówi autor zdjęć.

 

Piotr Jaxa jest operatorem filmowym i fotografem, absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Jest również autorem wielu albumów fotograficznych, w tym ostatnio wydanego “Cinematographers”, swoistego hołdu oddanego największym operatorom filmowym na świecie.

 

Szczegółowe informacje o wystawie znajdują się na stronie www.kinogram.pl.

Reklama