Organic Dance – praca z ciałem nową formą terapii?

praca z ciałem główne

Organic Dance brzmi tajemniczo… Nie kojarzy się z żadnym ze stylów tanecznych, które możemy zobaczyć w telewizji, w teledyskach lub na ulicy. Jest to organiczna technika pracy z ciałem, bez choreografii, polega na nauce i precyzji kroków. Czym jest w takim razie Organic Dance?

 

Praktyka lub technika

Świat tańca jest bardzo bogaty i pełen różnych form i stylów – od baletu, przez hip hop, aż po taniec towarzyski. Jednak w każdym, z którym miałam dotychczas styczność, najważniejsza była choreografia i ćwiczenia poszczególnych figur oraz sekwencji. W studiu “Oddaj Ciężar” na ulicy Kijowskiej w Warszawie, zajęcia wyglądają zupełnie inaczej. Wchodząc do studia od razu czuje się ciepło i zapach kadzidła, które kojąco wpływa na nerwy, a lekko przygaszone światło wprowadza uczestników w spirytualny nastrój. Praktykuje się tam Organic Dance, który polega na otwartości, relaksie w ciele i w głowie, nie ma choreografii. W poniedziałki są dwa typy zajęć: Organic Dance Openess – grupa pracująca z otwartością, relaksem i odpuszczaniem napięć. Na zajęcia może przyjść każdy, bez względu na wiek, czy dotychczasowe doświadczenia z jakąkolwiek formą ruchu. Spirit in the Body – to grupam do której nabór jest raz w roku. Adam Adamonis – twórca tej autorskiej metody pracy z ciałem opisuje ją następująco: “Poszukiwałem praktyki, która nie będzie miała określonej choreografii, kroków 1,2,3… Ale będzie uzdrawiała nasze ciała i dusze. Organic Dance to odpowiedź na moje poszukiwania różnych technik, pracy z ciałem, jakością ruchu, zdejmowaniem blokad w ciele i głowie oraz regeneracją. Po wielu latach bycia tancerzem zamkniętej formy, zacząłem szukać autorskich metod w Polsce, w Europie, skupiających się na otwartości, relaksie, elastyczności czy partneringu.” Ale jak to w praktyce wygląda?

Dla Początkujących – Organic Dance Openess

Organic Dance Openess tylko wydają się być podobnymi do tych wyżej przeze mnie opisanych. Różnicę widać w uczestnikach i uczestniczkach, które dopiero wchodzą w ten świat i zaczynają swoją przygodę z Organic Dance. Jednakże potrzeby były odrobinę inne, ponieważ zdecydowana większość osób potrzebowała ćwiczeń relaksacyjnych i odprężających. Świetną praktyką, która rozpoczęła zajęcia było ugruntowanie energii w parach – jedna osoba leżała na plecach, a druga najpierw powoli jak kot ugniatała jej ciało w miękkich partiach, takich jak uda, łydki, ramiona lub przepona. W ten sposób osoba “ugniatająca” przenosiła swój ciężar na drugą, która “gruntowała” to w podłożu. Następnie aktywny partner brał głowę biernej osoby i delikatnie w dłoniach nią kołysała lub potrząsała, czym samym przejmowała jej ciężar i pozwalała się bardzo odprężyć. Ten fragment ćwiczenia może wywierać największe wrażenie, ponieważ bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ciężka może być głowa, a jej masa stopniowo się powiększała wraz z rosnącym poziomem rozluźnienia partnerki. Sekwencję kończyło wyciąganie i turlanie ciała partnera, który stopniowo coraz bardziej się uaktywniał i zaczynał się wić niczym gąsienica. Choć cała ta praktyka może wydawać się specyficzna, bardzo relaksująco wpływa na ciało.  Warto przyjść na pierwsze zajęcia, doświadczyć, a następnie spróbować w domu ze swoim partnerem/partnerką lub bliskim przyjacielem/przyjaciółką i zobaczyć jak kojące jest to ćwiczenie. Praktyki, które ćwiczy się na tych zajęcia są świetne dla osób zaczynających swoją przygodę z Organic Dance, który czerpie inspirację z najlepszych technik, takich jak:

  • Kontakt improwizacji – bo nic bardziej nie zachwyca niż to, czego nie możemy się spodziewać,
  • Passing through – metoda, która wymusza na tancerzu bycie tu i teraz, umiejętności słuchania i podążania,
  • Fighting monkey – to sposób na odkrywanie swojej elastyczności i drapieżności, pierwotnego rytmu, energii i anatomii,
  • Body Mind Centering – to wiedza i praktyka w jednym, która uczy rozumieć i słuchać naszych systemów biologicznych, które wspierają życie.

“Te nieliczne techniki, które zainspirowały mnie do spojrzenia na człowieka bardziej holistycznie. Szukałem tego co by było odpowiedzią na nasze zwykłe problemy życiowe, takie jak napięcia w ciele, nieprzepracowane emocje, zmęczenie, brak energii czy motywacji. Jeśli ktoś chce odkryć swoje możliwości w tym zakresie, przychodzi na zajęcia, ćwiczy, poznaje narzędzia, a bardzo często skutkiem ubocznym jest np. pobudzenie swoich pokładów kreatywności, otwartości, gotowości do zmiany, co następnie wykorzystywane jest np. w pracy, czy w budowaniu relacji.”

Skoro nie choreografia, to co? Spirit In The Body

Pierwszą rzeczą, która mnie zaskoczyła na zajęciach z tańca jest brak choreografii. Całe życie tańczę, lecz pierwszy raz spotkałam się z zajęciami, których celem nie było nauczenie nowych kroków, ale praca nad ruchem, który wypływa z podświadomości. Zajęcia rozpoczynają się od rozmowy i odpowiedzi wszystkich uczestników na pytanie “jak się czujesz i z czym dzisiaj przychodzisz?”. Wszyscy szczerze i otwarcie dzielą się swoimi przeżyciami, obawami albo szczęściem – ma to zwiększyć otwartość u uczestników i pomóc im przekazywać emocje w późniejszym ruchu. Ćwiczenia mają na celu głębsze zajrzenie w siebie, uwolnienie emocji. Jedno z ćwiczeń polegało na tym, że jedna osoba miała zamknięte oczy, a druga poprzez dotykanie różnych części ciała puszczała impuls w ciele partnera, który miał wzbudzić ciało w ruch. Delikatne muśnięcie nogi lub ręki partnera powodowało jego delikatne poruszenie ku górze lub na bok. Kluczowym elementem są zamknięte oczy – dzięki temu nie czuje się spojrzeń innych i można skupić się na dotyku i na tym jaki ruch moje ciało wyprowadza, pozwala to na dużo większą swobodę. Ważnym momentem jest również improwizacja do muzyki, także z zamkniętymi oczami i stopami przyklejonymi do podłogi. W czasie jej trwania można pokazać wszystkie swoje głęboko skrywane uczucia. Doświadczenie wywalającego się ruchu, zatracenia się w relaksujących rytuałach i nauka uważności na siebie oraz obdarzania się głębokim uczuciem to najważniejsze elementy Organic Dance, jakich można doświadczyć na tych zajęciach.

Taniec czy terapia?

Organic Dance ma na celu dać uczestnikowi głęboką relaksację ciała i umysłu. Po zajęciach odniosłam wrażenie, że dla wielu uczestników mają one wręcz terapeutyczny charakter. Oczywiście należy zaznaczyć, że żadne zajęcia ruchowe, artystyczne czy suplementacja nie zastąpią terapii u specjalisty. Mogą jednak przynieść ulgę naszemu ciału i umysłowi, tym samym pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Adam mówi, że odbiór zajęć bardzo zależy od podejścia uczestnika: “Ile osób, tyle różnych odbiorów. Jedna osoba się otwiera, odpuszcza, czasem znajduje odpowiedzi na swoje pytania, inna znajduje tutaj pokłady kreatywności. Ktoś inny poszukuje relaksu tylko i wyłącznie dla swojego ciała. Na zajęciach uczestnik przepracowuje swoje emocje, napięcia, to z czym przychodzi, z jaką intencją, ale też dostaje takie narzędzia, które stymulują go do lepszej jakości ruchu, większej przyjemności w byciu z sobą, lekkości w relacji, eksplorowania i zabawy z partnerem, jak również do niepowtarzalnych interpretacji tanecznych”. Ile takie zajęcia mogłyby dać tancerzom, którzy ciężko przechodzą odejście od regularnych treningów i występów? Adama przyznał, że współpracuje z byłymi i obecnymi tancerzami: “Organic Dance daje całe spektrum narzędzi, które można wykorzystać w różnych dziedzinach. Ponieważ taniec jest dziedziną najbliższą tej formie, bardzo łatwo jest przekazać tę wiedzę osobom, które mają z tym do czynienia, choć niejednokrotnie są zaskoczeni jakie mają jeszcze możliwości w ciele. Pracuje z różnymi grupami zawodowymi od tancerzy tańca turniejowego, współczesnego, aktorów teatru fizycznego, czy miłośników tańca, wszystko oparte jest na budowaniu i odnajdywaniu swojej przyjemności w wykonywaniu choćby najmniejszego ruchu. Metoda jest bardzo uniwersalna, wykształca w nas umiejętności obserwacji, rozwija plastyczność, wytrzymałość i energię, co sprzyja improwizacji i kreatywności.”

Cały tydzień czekałam i nie mogłam doczekać się naszych poniedziałkowych zajęć”

Ilość osób na zajęciach nie jest duża, w grupie Openess systematycznie uczestniczy około 10 osób, jednak grupa jest otwarta i zachodzi duża rotacja. Grupa Spirit in the Body liczy około 15 osób. Jest zamknięta, ponieważ uczestnicy mają dużo większe doświadczenie z tą praktyką i pogłębiają wiedzę na jej temat. Zajęcia rozpoczynają się od rozmowy w kółku, w trakcie których można usłyszeć, że większość osób przychodzi na praktykę z ogromnymi pokładami energii.  Większość osób chce zrzucić ciężar z całego tygodnia, zrelaksować się i poczuć się lekko. Kilka uczestniczek podkreśliło, że Organic Dance i studio Oddaj Ciężar jest dla nich bezpieczną przestrzenią do uwalniania ruchu i swobodnego tańca, dzięki czemu czują się pewniejsze siebie i bardziej kobiece, a po zajęciach wychodzą bardziej zrelaksowane i kreatywne: “Cały tydzień czekałam i nie mogłam się doczekać naszych poniedziałkowych zajęć” mówi jedna ze stałych uczestniczek poniedziałkowych zajęć Spirit in the body.

 

Organic Dance to niestandardowa metoda, która pomaga w wyrażaniu siebie, przełamywaniu stereotypów, dotyczących kontaktu ze swoim ciałem oraz sposobów korzystania z jego możliwości. Zajęcia powinny spodobać się osobom poszukujących połączenia zajęć relaksacyjnych z tanecznymi, które nie chcą uczyć się choreografii. Przychodząc na Organic Dance trzeba jednak mieć na uwadze, że są to zajęcia, na których pracuje się często z inną osobą. Wymagana jest otwartość na dotyk i dość bliski kontakt z drugą, często nieznajomą osobą. Jest to oczywiście okazja, żeby nauczyć się większej otwartości w umyśle jak i w ciele, ale trzeba mieć na uwadze, że część ćwiczeń może bardzo mocno powodować wychodzenie ze strefy komfortu, czym samym zwiększa się nasza świadomość i możemy przełożyć to na życie codzienne i otworzyć się na nowe doświadczenia.

Autorka: Ola Trendak

 

 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE