Ghana

Wystawa „Koloryt Ghany” fotografie autorstwa Wojciecha Zaremby, malarstwo T.T. Blanksona Fabryka Norblina (2 piętro Flow Art House) Czynna codziennie od 5 grudnia 2023 do 2 stycznia 2024. Wstęp wolny

NIEOGRANICZONE KADREM – fotografie Wojciecha Zaremby

NIEOGRANICZONE KADREM – fotografie Wojciecha Zaremby

Mawia się, że połączenie pracy z pasją i zainteresowaniami sprawia, że wykonywany zawód staje się również przyjemnym zajęciem. Wydaje się, że takie połączenie udało się Wojciechowi Zarembie, kiedy to pierwszy raz dotarł do Ghany w 2014 roku. Dzięki tej wizycie możemy cieszyć się wyjątkowymi fotografiami dokumentującymi życie zachodniej Afryki. Kolejne serie zdjęć przybliżają nam sposób życia, kulturę, tradycję i wartości kraju bogatego w surowce mineralne i dary natury, które znamy z codziennego życia, jak chociażby kakao czy palma oleista. W sugestywnych kadrach Wojciech Zaremba zamyka również zagadnienia socjologiczne, nie unikając pytań o potrzeby szybko rozwijającego się regionu zachodniej Afryki, jak na przykład: rozwój gospodarki i infrastruktury kraju, aspekty ekologiczne, poszanowanie natury. Prezentowane fotografie to zarówno reporterski zapis, jak również czułe, odwołujące się do wrażliwości widza kadry, uwieczniające piękno wybrzeża Zatoki Gwinejskiej i nie tylko. Równocześnie Wojciech Zaremba przedstawia nam swoją drogę przez Ghanę, tworzy swoistą mapę, zapraszając do wspólnej, ekscytującej podróży. Drogę rozpocząć zatem należy od życiodajnego wybrzeża, gdzie cieśle konstruują charakterystyczne, pomalowane na błękit i ozdobione plamami koloru łodzie z drążonego konara obitego deską. Te małe stateczki, tłumnie cumowane w przybrzeżnym porcie, prowadzą do zajęć rybaków – połowu ryb w lazurowej wodzie, ich liczenia, oprawiania i sprzedaży. Kolejnym punktem na mapie jest interior, podobnie jak poprzednie miejsce podporządkowany prawom natury – tym razem matce ziemi, która daje możliwość bytowania całym społecznościom. Następnym przystankiem w fotograficznej podróży Wojciecha Zaremby może być dzika przyroda kipiących zielenią lasów równikowych, pilnie strzeżonych przed dewastacją. Takich postojów fotograf proponuje więcej, dlatego warto uważnie zapoznać się z każdym kadrem, kolejno odkrywającym przed odbiorcą pracę, zabawę, odpoczynek, zwyczaje i wiele innych aspektów życia w Ghanie. 

DESZCZ ALBO BLASK – malarstwo Tonyego T. Blanksona

Artykuły

Video

O Autorach

Tony Tetteh Blankson ur. w 1972 r.w  Sekondi-Takoradi. Karierę malarską rozpoczął jako dwudziestolatek. W 2001 uzyskał dyplom z malarstwa na Ankle College of Art in Accra. Uprawia zarówno klasyczne malarstwo jak i trash art / art-recycling. 

Tematyka jego dzieł koncentruje się wokół życia codziennego Ghańczyków dokumentując przemiany kulturowe i przyrodnicze kraju. Podejmuje problem koncepcji postkolonialnej tożsamości w odniesieniu do kosmopolitycznego dziedzictwa Ghany.
Ważną część jego dorobku zajmuje malarstwo marynistyczne i hippiczne a szczególną moc ma dla malarza woda, która zarówno może wyciszać jak i niszczyć. Dzieła Tony’ego charakteryzuje fowistyczny sty a zmysłowe prace wyróżniają intensywne barwy.
Obrazy T.T. Blanksona wystawiane były na kilkunastu wystawach i festiwalach zarówno w Europie jak i w Afryce.
Wojciech Zaremba – fotografie 
przedsiębiorca, realizujący inwestycje biznesowe zarówno w Polsce, jak i na wschodzących rynkach w regionie pozaeuropejskim.
Od ponad ośmiu lat intensywnie działa na terenie Afryki Zachodniej, angażując się we współpracę ekonomiczną oraz dialog polsko-afrykański.
Interesuje się historią Ghany. Miłośnik fotografii i współczesnego malarstwa ghańskiego. 
Skutecznie zaraża swoją pasją afrykańską nie tylko bliskich, ale i klientów biznesowych na całym świecie.

DESZCZ ALBO BLASK – malarstwo Tonyego T. Blanksona

Malarstwo T.T. Blanksona urzeka odważnymi zestawieniami, czystych barw, ekspresją gestu malarskiego, rozmachem i swobodą z jaką twórca zapełnia szybkimi pociągnięciami pędzla powierzchnię płótna. Rezultatem zastosowanych środków artystycznych jest impresyjna – wrażeniowa i emocjonalna, wibrująca kompozycja uderzająca intensywnym kolorem
– żółcieniami blasku słońca skontrastowanymi z intensywną zielenią, odcieniami błękitu wodnej toni z akcentami czerwonej farby. Czujny obserwator jednak, który nie tylko „rzuci okiem” na kolor, ale również podąży za energicznymi liniami kreślonymi przez T.T. Blanksona, odkryje
w abstrakcyjnej formie dzieła, jego inspirację. Po momencie kontemplacji – zatrzymaniu się na chwilę przed płótnem – motywami jakie można dostrzec w obrazach artysty są sceny z codziennego życia prowadzonego w Ghanie z uwzględnieniem całego kolorytu Złotego Wybrzeża, jak nazywano niegdyś region Zatoki Gwinejskiej. Koloryt ten jest
dosłowny, bo właśnie o tonację tu chodzi, o oślepiający blask słońca, barwne ubrania ludzi uchwyconych w wielkomiejskim gwarze, czy zupełnie przeciwnie, tych zamieszkujących rybacką wioskę lub plantację. Nieustająco postaciom, które można odszukać w obrazach malarza towarzyszy ruch, przemieszczanie się – życie, a odbiorcy wrażenie uchwycenia ważnego momentu w wykonanej fotografii ulicznej, dokumentacyjnej – stopklatki – zatrzymanego na chwilę kadru.

Artykuły

Video