Czy reklama napojów alkoholowych jest legalna?

Nasze magazyny
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W sieci coraz częściej pojawiają się materiały, które promują napoje alkoholowe, we współpracy z celebrytami i influencerami. Zaczęły się również pojawiać głośne doniesienia prasowe o prowadzonych postępowaniach karnych dot. nielegalnej reklamy alkoholu. Zastanawiasz, czy jest w ogóle możliwa legalna reklama alkoholu? Na to i inne pytania odpowiadają adw. Magdalena Korol i r. pr. Katarzyna Świerkot-Chromik z kancelarii Creativa Legal. 

Czym jest reklama alkoholu? 

Nie mówimy tutaj o wszystkich płynach zawierających alkohol, a jedynie o tych, które nadają się do spożycia – czyli o napojach alkoholowych w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości (dalej: „Ustawa”).

Reklama jest definiowana jako publiczne rozpowszechnianie:

  • znaków towarowych napojów alkoholowych lub symboli graficznych z nimi związanych, 

a także 

  • nazw i symboli graficznych przedsiębiorców produkujących napoje alkoholowe, nieróżniących się od nazw i symboli graficznych napojów alkoholowych, 

służące popularyzowaniu znaków towarowych napojów alkoholowych. 

Zasady reklamy napojów alkoholowych 

Reklama napojów alkoholowych, z wyjątkiem piwa jest całkowicie zabroniona, zgodnie z art. 131 Ustawy! 

Wyjątkiem od ogólnego zakazu prowadzenia reklamy objęte są miejsca, gdzie alkohol jest sprzedawany. Wcześniej wspomniany zakaz nie obejmuje działań prowadzonych w hurtowniach, sklepów z alkoholem a także barach czy restauracjach. 

Problemy z reklamą w internecie 

Ustawodawca zostawił reklamodawcą pewną furtkę. Definicja reklamy w Ustawie obejmuje działania „publiczne” a więc skierowane do ogółu społeczeństwa lub nieograniczonej liczby osób. Jeśli więc działania są skierowane do ograniczonego kręgu, to nie obejmuje ich wskazany powyżej zakaz. 

Sądy dawno ustaliły, że Internet jest miejscem publicznym, chyba, że strona jest obłożona jakimś ograniczeniem dostępu np. hasłem. Zatem chcąc prowadzić reklamę powinniśmy kierować działania tylko do ograniczonej grupy pełnoletnich osób. 

Kary za naruszenie przepisów

Sankcją jest kara grzywny w wysokości od 10 000 do nawet 500 000 zł. Dotychczas takie kary orzekane były dość rzadko, ale teraz patrząc na ostatnie doniesienia medialne dotyczące postępowań prowadzonych przeciwko influencerom i celebrytom widać zwiększone zainteresowanie organów ścigania tym tematem. 

Masz wątpliwości, co do legalności Twojej reklamy alkoholu lub chcesz dowiedzieć się jak zgodnie z prawem prowadzić kampanię reklamową? Chętnie Ci pomożemy – napisz do nas na m.korol@creativa.legal lub k.swierkot-chromik@creativa.legal

Reklama

W każdym wieku jest dobry czas na zmiany

Czy można przeżyć swoje życie kilka razy? Na pewno można je zmienić! O odwadze w dążeniu do autentyczności i prawdziwego szczęścia opowie Agata Igras. W tym odcinku Ela Lepianka i Agnieszka Balicka przeprowadzają rozmowę, w której odkrywają niesamowicie pasjonującą podróż przez wszystkie kontynenty aż do źródła prawdy.

Moje prace ożywają | Aneta Barglik

Nowe nazwisko na artystycznej scenie Warszawy – o niej będzie głośno! Aneta Barglik – malarka abstrakcyjna poruszająca się w nurcie ekspresjonistycznym, rzeźbiarka i właścicielka autorskiej galerii sztuki. O dobrej energii w sztuce, pejzażach emocjonalnych i byciu tu i teraz. Spotkanie prowadzi Karolina Ciesielska.