Wystawy, koncerty, Wielka Parada Miast także Jarmark Hanzeatycki, Bakalie i Forum Ekonomiczne – to wszystko zobaczymy i usłyszymy w Gdańsku w dniach 13-16 czerwca, podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy, którego miasto jest organizatorem.
Zjazd będzie dorocznym spotkaniem Związku zrzeszającego blisko 200 miast Europy, ale także świętem z bogatym programem kulturalnym dla mieszkańców i turystów.
– Jesteśmy świadomi znaczenia hanzeatyckiego dziedzictwa kulturowego, również w kontekście potencjału turystycznego polskich miast hanzeatyckich. Organizacja Zjazdu Hanzy to wyjątkowa
i bardzo ważna możliwość zaprezentowania swojego miasta pośród niemal 100 delegacji miast z 14 krajów. Gdańsk aktywnie uczestniczy w Zjazdach Nowej Hanzy od 1995 roku – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – W 1997 roku byliśmy organizatorem Zjazdu Hanzy, który odbył się w trakcie obchodów 1000-lecia naszego miasta. Teraz zapraszamy do Gdańska po raz drugi.
44. Międzynarodowe Dni Hanzy w Gdańsku
Schemat Dni Hanzy jest stały: trwa od inauguracji w czwartek do niedzieli włącznie, a wiele punktów programu to wydarzenia otwarte i przeznaczone także dla mieszkańców i turystów.
Wśród głównych wydarzeń wymienić można Ceremonię Otwarcia przy Fontannie Neptuna z koncertem Wojtek Mazolewski Quintet, poprzedzoną Wielką Paradą Miast; Jarmark Hanzeatycki (więcej o nim poniżej) czy też otwartą scenę dla artystów z miast uczestniczących w wydarzeniu i wystawę Hanse ArtWorks prezentującą twórczość artystyczną pod hasłem „Made in Hanza”.
Wystawa Made in Hansa
W dniach 15-16 czerwca, w godzinach 12:00-20:00 będzie można zobaczyć 18. edycja pokonkursowej wystawy HANSEartWORKS. Artyści, także z Gdańska, zaprezentują w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” to, czym według nich chcą chwalić się miasta Nowej Hanzy. Przyjrzą się, jak lokalne atrakcje wpływają na wizerunek miast, jak mogą pomóc w tworzeniu autentycznego obrazu miejsca. Prace prezentowane na wystawie powstały na potrzeby ekspozycji i wyłonione zostały w drodze dwuetapowego konkursu. Każde z miast i miasteczek tworzących związek nowej hanzy mogło zgłosić swojego kandydata lub kandydatkę.
Jarmark Hanzeatycki
Jarmark Hanzeatycki w Gdańsku to jedna z głównych atrakcji obchodów 44. Międzynarodowego Dnia Hanzy, który co roku ożywiają miasto Nowej Hanzy duchem średniowiecznych tradycji handlowych i kulturalnych. To wydarzenie, które zgromadzi przedstawicieli blisko 100 miast z 14 krajów Europy.
Podczas Jarmarku Hanzeatyckiego, odwiedzający będą mieli okazję do zanurzenia się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta uczestniczące w jarmarku prezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Stoiska, pełne lokalnych smakołyków i unikalnych przedmiotów.
Jednym z głównych punktów programu jest scena muzyczna, na której prezentują się lokalne zespoły muzyczne.
Gdańsk w Hanzie
Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodził 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy.
Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 odbył się tu XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec. Obecnie do Hanzy należy niemal 200 miast z 16 państw,
w tym 21 z Polski.
Forum ekonomiczne, walne obrady i Młoda Hanza
W ramach Zjazdu zorganizowane zostanie także Forum ekonomiczne przy współudziale Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (investGDA).
Wydarzenia związane bezpośrednio ze Związkiem Miast to walne obrady zgromadzenia delegatów i Komisji, spotkania grup roboczych oraz Młodej Hanzy (youthHanza).