Mateusz Smoczyński „Adam’s Apple”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

„Adam’s Apple” to przełomowy projekt w karierze Mateusza Smoczyńskiego – skrzypka, solisty,  kompozytora i współzałożyciela Atom String Quartet. Jest jego pierwszym symfonicznym albumem, ukazującym dwa bieguny muzycznych inspiracji, jakimi są muzyczne ikony: John Adams i Zbigniew Seifert.

 Na albumie znajdują się dwa koncerty skrzypcowe będące jednocześnie fonograficzną premierą. Tytułowy “Adam’s Apple” skomponowany przez Mateusza Smoczyńskiego, nawiązuje do jego najświeższej inspiracji – muzyki amerykańskiego kompozytora Johna Adamsa. Z kolei „Koncert Jazzowy” Zbigniewa Seiferta doczekał się wydania w 50 lat od daty powstania w 1973 roku. Do wykonania tej energetycznej kompozycji Mateusz zaprosił polskich mistrzów improwizacji jazzowej: Dominika Wanię, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza.  

Wspólnym mianownikiem obydwu dzieł są improwizujące skrzypce, które łączą dwa światy – jazzu i klasyki. Mateusz jako swoisty spadkobierca legendarnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta zderza coltrane’owski styl gry na improwizujących skrzypcach z minimalistycznym nurtem w stylu muzyki Johna Adamsa. Płyta została nagrana z towarzyszeniem Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka.

 W dniu premiery płyty wytwórnia Warner Music otrzymała mail z gratulacjami od Johna Adamsa dla Mateusza: “Posłuchałem online nagrania i pomyślałem, że jego muzyka jest prawdziwie piękna i brzmi oryginalnie. Jestem bardzo poruszony jego uznaniem dla mojej pracy i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć go ponownie, kiedy następnym razem będę w Europie!”

 Z kolei Branford Marsalis w wywiadzie dla radiowej Trójki powiedział o Mateuszu: “On jest świetnym skrzypkiem. Ma niesamowity talent do pisania melodii.”

 Wyjątkową cechą albumu „Adam’s Apple” są zastosowane technologie. Fani dobrej jakości brzmienia mają w czym wybierać! Został wydany w trzech formatach – płyty winylowej w białej kolorystyce masy, Super Audio CD oraz Dolby Atmos. To swoista historia fonografii – od dźwięku analogowego, po przestrzenny fenomen nośnika SACD i najnowocześniejszą technologię dźwięku dookólnego Dolby Atmos. 

Reklama

W każdym wieku jest dobry czas na zmiany

Czy można przeżyć swoje życie kilka razy? Na pewno można je zmienić! O odwadze w dążeniu do autentyczności i prawdziwego szczęścia opowie Agata Igras. W tym odcinku Ela Lepianka i Agnieszka Balicka przeprowadzają rozmowę, w której odkrywają niesamowicie pasjonującą podróż przez wszystkie kontynenty aż do źródła prawdy.

Moje prace ożywają | Aneta Barglik

Nowe nazwisko na artystycznej scenie Warszawy – o niej będzie głośno! Aneta Barglik – malarka abstrakcyjna poruszająca się w nurcie ekspresjonistycznym, rzeźbiarka i właścicielka autorskiej galerii sztuki. O dobrej energii w sztuce, pejzażach emocjonalnych i byciu tu i teraz. Spotkanie prowadzi Karolina Ciesielska.