Przesiadka z Windowsa na MacBooka – co warto wiedzieć?

Tekst sponsorowany

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym używanym w Polsce. Coraz więcej osób – zwłaszcza profesjonalistów – decyduje się jednak na zakup MacBooka. Oba te systemy różnią się jednak znacznie od siebie. Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

Niekompatybilne aplikacje

Windows i macOS to dwa różne systemy operacyjne działające na zupełnie innych zasadach. Przenoszenie aplikacji pomiędzy nimi jest skomplikowane a czasem wręcz niemożliwe. Gry oraz specjalistyczne oprogramowanie stworzone pod środowisko Windows nie będą działać na MacBooku. Warto jednak wiedzieć, że wiele popularnych programów i pakietów takich jak Microsoft Office ma swoje dedykowane wersje przeznaczone dla komputerów z systemem macOS.

Do uruchomienia na MacBooku gier czy aplikacji stworzonych dla Windowsa należy użyć emulatora, czyli specjalistycznego oprogramowania pochodzącego od firm trzecich. Takie oprogramowanie jednak bardzo często spowalnia system. Korzystanie z niego może więc obniżać wydajność i satysfakcję związaną z graniem w grę czy też używaniem aplikacji. Dla najlepszych efektów warto używać oprogramowania przeznaczonego dla laptopów MacBook.

Wybór aplikacji dedykowanych dla komputerów MacBook jest jednak bardzo duży, dlatego wielu profesjonalistów decyduje się na zakup komputera tej marki. Najróżniejsze modele MacBooków można znaleźć tutaj: https://www.komputronik.pl/category/5022/laptopy,apple.html.

Inna obsługa systemu

Po uruchomieniu systemu można dostrzec wiele różnic pomiędzy wyglądem Windowsa a funkcjami MacBooka. Z początku obsługa komputera na systemie macOS może wydawać się czymś skomplikowanym, jednak nauka nowego systemu operacyjnego to tylko kwestia przyzwyczajenia. Warto rozpocząć eksplorację od pulpitu, który prezentuje się inaczej niż w komputerze z systemem Windows. Na dole ekranu znajduje się pasek aplikacji, który przypomina windowsowe menu Start.

Nawigację po systemie macOS z pewnością ułatwi funkcja Finder. Finder pozwala na zarządzanie wszystkimi plikami i programami na komputerze. Jest on stale aktywny i pozostaje otwarty w tle także podczas używania innych aplikacji. Finder jest odpowiednikiem znanego z Windowsa menedżera plików.

Po pewnym czasie korzystanie z aplikacji dla MacBooka stanie się dla Ciebie zupełnie intuicyjne. Jeżeli planujesz zakup komputera z systemem macOS, to zainteresować Cię może oferta sklepu Komputronik.

Inna myszka i układ klawiatury

Komputery marki Apple mają odmienny układ klawiatury od urządzeń z systemem operacyjnym Windows. Klawisz Alt znajduje się w innym miejscu, a klawisz Ctrl zastąpiony jest przyciskiem Command. W komputerach z systemem macOS klawisz Enter odpowiada nie za otwarcie pliku, a za zmianę jego nazwy. Przycisk Delete natomiast jest odpowiednikiem przycisku Backspace.

W zupełnie inny sposób działa także touchpad, nazywany przez producenta gładzikiem. W przeciwieństwie do klasycznych touchpadów nie posiada on przycisków funkcyjnych. Do laptopów marki Apple można jednak z łatwością podłączyć tradycyjne akcesoria zewnętrzne, takie jak na przykład mysz bezprzewodowa: https://www.komputronik.pl/search-filter/2954/myszki-komputerowe-bezprzewodowe.

Reklama

W każdym wieku jest dobry czas na zmiany

Czy można przeżyć swoje życie kilka razy? Na pewno można je zmienić! O odwadze w dążeniu do autentyczności i prawdziwego szczęścia opowie Agata Igras. W tym odcinku Ela Lepianka i Agnieszka Balicka przeprowadzają rozmowę, w której odkrywają niesamowicie pasjonującą podróż przez wszystkie kontynenty aż do źródła prawdy.

Moje prace ożywają | Aneta Barglik

Nowe nazwisko na artystycznej scenie Warszawy – o niej będzie głośno! Aneta Barglik – malarka abstrakcyjna poruszająca się w nurcie ekspresjonistycznym, rzeźbiarka i właścicielka autorskiej galerii sztuki. O dobrej energii w sztuce, pejzażach emocjonalnych i byciu tu i teraz. Spotkanie prowadzi Karolina Ciesielska.