Dieta dla seniora to bardzo często dieta łatwostrawna, która wbrew ogólnemu przekonaniu wcale nie musi być monotonna i pozbawiona smaku. Urozmaicenie diety, dobór różnorodnych technik kulinarnych i korzystanie z produktów sezonowych stanowią podstawę do tego, aby nie popaść w rutynę!
Planując posiłki dla osoby starszej należy opierać się na kilku prostych zasadach:
- Komponując posiłki należy wziąć pod uwagę stan zdrowia oraz ewentualne występowanie przewlekłych chorób czy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
- W przypadku osób starszych zaleca się spożywanie posiłków mniejszych objętościowo, ale częstszych. Pozwoli to zapobiegać gwałtownym spadkom glukozy we krwi oraz nie obciąży nadmiernie żołądka.
- Potrawy powinny być urozmaicone, bazujące na świeżych oraz sezonowych produktach. Pozwoli to uniknąć rutyny w codziennym żywieniu.
- Zaleca się stosowanie na przemian różnych technik kulinarnych tj. gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie, duszenie.
- Należy unikać nadmiernego dosalania produktów. Sól można bez problemu zastąpić ziołami, które wpłyną na urozmaicenie oraz smakowitość posiłków.
- W przypadku stwierdzonych niedoborów witamin i składników mineralnych należy zadbać o ich odpowiednią suplementację, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Jak uniknąć rutyny w diecie seniora?
Zmień sposób krojenia
Jeśli do tej pory warzywa do sałatki czy innej potrawy kroisz w kostkę – postaraj się to zmienić. Monotonia i przygotowywanie posiłków w ten sam sposób mogą prowadzić do rutyny, która sprawi że przygotowywanie posiłków i ich spożywanie będzie przykrym obowiązkiem, a nie przyjemnością. Jeśli warzywa zawsze kroisz w kostkę, spróbuj pokroić je w paski lub zetrzeć na tarce. W ostatnim czasie coraz bardziej modne stają się temperówki do warzyw. Przy ich pomocy można zamienić cukinię czy marchew w „makaron”, który po podduszeniu może stanowić świetną bazę do wykonania nowych posiłków.
Przygotuj pasty warzywne
Pasta warzywna stanowi urozmaicenie codziennych potraw czy przekąsek. Jeśli nie masz problemów z tolerancją roślin strączkowych (ciecierzyca, soczewica, fasola) możesz śmiało przygotowywać smaczne i aromatyczne pasty. Sprawdzą się jako dodatek do świeżo pokrojonych warzyw, jako baza na kanapkę czy dodatek do sałatki.
Nie bój się nowych składników
Jeśli do tej pory korzystasz z tylko i wyłącznie z listy swoich ulubionych produktów postaraj się raz w tygodniu kupić produkt, którego jeszcze nigdy nie spożywałeś. Poznawanie nowych smaków, urozmaicanie posiłków w ogromnym stopniu wpływa na ich smakowitość oraz atrakcyjność.
Korzystaj z produktów sezonowych
Jedzenie produktów sezonowych szczególnie w okresie wiosenno-letnim jest niesamowicie proste. Wystarczy wybrać się na lokalny targ, gdzie stragany uginają się pod ciężarem lokalnych warzyw i owoców. Przygotowanie sezonowych produktów jest niesamowicie proste, gdyż nie wymagają one zbyt dużej obróbki termicznej, a przy tym zdrowe i tanie!
Zadbaj o przydomowy ogródek
W okresie wiosennym zadbaj o wysiew warzyw i posadzenie ziół w ogrodzie. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz zainwestować w donice, które będą zdobiły Twój balkon/kuchenny parapet. Wystarczy, że wysiejesz w niej swoje ulubione zioła, a po krótkim czasie będziesz cieszyć się zdrowymi i naturalnymi ziołami, które urozmaicą Twoje codzienne dania.
Korzystaj z przepisów kulinarnych
W domowej biblioteczce z pewnością znajdziesz książki kucharskie, które mogą stać się inspiracją do stworzenia własnych dań. Poza tym korzystaj z Internetu, który jest skarbnicą zdrowych i kolorowych przepisów na codzienne, smakowite dania.
autor: Ewa Janusz