Mediolan, włoska stolica bogactwa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Julia Trojanowska

Mediolan jest jednym z najdroższych miast w Europie pod względem cen  wynajmu pokojów — idealista

Mediolan to miasto mody i przepychu. Jest też stolicą Lombardii, czyli jednego z największych i najbogatszych włoskich regionów. Na południe od miasta rozciągają się malownicze równiny, na północy natomiast znajdziemy słynne jezioro Como (niecała godzina pociągiem) oraz Alpy.

Dzięki kulturowemu bogactwu i spektakularnych okoliczności przyrody w regionie, Mediolan to  miasto, w którym podobno każdy chciałby zamieszkać, a już na pewno chociaż raz odwiedzić. Podobno, ponieważ mówi się, że w Mediolanie… nie ma co robić. Postanowiliśmy zawalczyć z tym stereotypem i pokazać, że stolica Lombardii to idealne miejsce na wiosenny city-break. Polecicie na niego bezpośrednio z lotniska Warszawa-Modlin do Mediolan Bergamo w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, soboty oraz niedziele.

Historia dla każdego

ulica, Ściana, kolor, farba, Graffiti, obraz, Sztuka uliczna, sztuka, fresk, Mediolan, sąsiedztwo, pomalowane ściany, obszar miejski, poprzez Santa Croce

Leonarda da Vinci nikomu przedstawiać nie trzeba, tak samo jak jego najsłynniejszego dzieła, czyli Ostatniej Wieczerzy. Wokół tego malowidła krąży wiele legend i teorii spiskowych, od dodatkowej ręki na obrazie trzymającej nóż, przez obecną przy stole Marię Magdalenę, aż po ukryty zapis muzyczny requiem. Aby przekonać się o wieloznaczności tego dzieła, najlepiej go po prostu zobaczyć – nie bez powodu należy do najważniejszych dzieł wielkiego mistrza, choć technika jego wykonania pozostawiała wiele do życzenia już 500 lat temu. Świadczą o tym nieustanne poprawki i pogarszający się stan malowidła. Im szybciej go zobaczycie, tym lepiej – Ostatnią Wieczerzę znajdziecie w bazylice Santa Maria delle Grazie.

Zostając przy katedrach i historii nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszym budynku w Mediolanie, czyli katedrze Narodzin św. Marii. Ten gotycki budynek to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych obiektów sakralnych w Europie. Mniej znany, ale również imponujący jest Castello Sforzesco, zamek z cegły znajdujący się w centrum Mediolanu. Kiedyś siedziba książęca rodu Sforzów, dzisiaj zabytek i muzeum, w którym znajdziemy średniowieczna, renesansowe i barokowe dzieła wielkich mistrzów z Włoch oraz innych europejskich państw.

Stolica piękna i przepychu

Dla tych, którzy od zabytków wolą pozachwycać się pięknem otoczenia, idealnym miejscem będzie Galeria Wiktora Emanuela II, najpiękniejsze centrum handlowe na świecie. Nazywana salonem miasta, galeria mieści w sobie ogrom butików luksusowych marek, kawiarni i innych, typowych dla każdego centrum handlowego lokali. To, co wyróżnia Galerię Wiktora Emanuela II, to przede wszystkim przeszklona kopuła, wejście w kształcie łuku, ściany pełne płaskorzeźb, sklepienia pokryte freskami i ułożona z mozaik posadzka.

W sąsiedztwie Galerii Wiktora Emanuela II znajduje się Piazza Della Scala – tam na podróżników czeka Teatr La Scala, czyli jeden z najsłynniejszych teatrów na świecie. Opera powstała na ruinach XIV-wiecznego kościoła Santa Maria alla Scala i jest centrum międzynarodowej sztuki operowej. W muzeum znajdującym się w budynku znajdziemy imponującą kolekcją kostiumów oraz instrumentów, ale i tak największe wrażenie robi sama scena, widok z galerii oraz loże, kiedyś zarezerwowane dla bogatych, mediolańskich rodzin, które pod koniec XVIII wieku sfingowały budowę teatru. 

Na dokładkę

fountain, square, water, architecture, city, park, milan, milano, italy,  nature | Pxfuel

Jeżeli macie jeszcze czas, to koniecznie zajrzyjcie do Pinakoteka Brera, czyli słynnego muzeum, w którego kolekcji znajdują się dzieła włoskich mistrzów malarstwa, między innymi Zaślubiny Marii Rafaela, Wieczerza w Emmaus Caravaggia, Pocałunek Francesco Hayeza czy obrazyCanaletta. Na spacer polecamy za to park w samym centrum miasta, czyli Parco Sempione. Miłośnikom sportu na pewno spodoba się blisko stuletni stadion San Siro (oficjalnie stadion Giuseppe Meazzy), czyli dom dwóch drużyn piłkarskich – AC Milan oraz Inter.

Na koniec zostaje jeszcze kwestia jedzenia. Jak to we włoskim mieście bywa, pyszne jedzenie czeka na was na każdym kroku. Warto jednak zboczyć trochę z turystycznych ścieżek i zgubić się wśród uroczych restauracji i rodzinnych trattorii, bo to właśnie tam poczujecie smak lokalnej, mediolańskiej kuchni. Na miejscu koniecznie spróbujcie risotto alla milanese oraz cotoletta alla milanese, czyli najsłynniejszych potraw z terenów Lombardii.

Reklama