Gdy zbliża się Dzień Matki, wszędzie widzimy podobne zestawienia: „najlepsze prezenty na dzień matki”, „jak spędzić dzień z mamą”, „filmy do oglądania z mamą”. Jak jednak zagospodarować trudne emocje, które czasem wiążą się z tą relacją?
Być może właśnie Twoja mama nie przypomina tej idealnej matki-przyjaciółki z serialu. A może to Ty nie nazwałabyś się najlepszą córką. Dlatego właśnie w naszym tekście na dzień matki znajdziecie propozycje różnych filmów i książek, bo takie strony relacji chcemy też pokazywać.
Co więc polecamy?
Lady Bird, reż. Greta Gerwig
Film o poszukiwaniu siebie przez nastoletnią Christine, w rolę której wspaniale wcieliła się Saoirse Ronan. Razem z nią przeżywamy rok w katolickim liceum, a na pierwszy plan wysuwają nam się emocje związane z kontaktem z mamą właśnie. Takie nastoletnie relacje matka-córka rzadko kiedy bywają proste, a tutaj dodatkowo podszyte są buntem przeciwko statusowi ekonomicznemu własnej rodziny.Małe kobietki, reż.
Małe kobietki, reż. Greta Gerwig
Dla kontrastu teraz film-laurka dla mamy cierpliwie uczącej swoje córki niezależności, odkrywania swoich talentów i podążania za nimi. Wszystko to jednak bez zbędnego naciskania i presji. I z nieobecnością ojca w tle, co oczywiście czyni wychowywanie jeszcze trudniejszym. Małe kobietki powstały na podstawie książki o tym samym tytule z… 1868 roku, którą z pewnością można nazwać przełomową w podejściu do kobiecej emancypacji.
The Florida Project, reż. Sean Baker
Słodko-gorzki dramat o losach tych, dla których american dream okazał się mieszkaniem w tanim hostelu na obrzeżach, o ironio, Disneylandu. Życie głównej bohaterki – Halley i jej sześcioletniej córki Moonee za nic jednak nie przypomina beztroskiego rodzicielstwa rodem z bajek i niedzielnych filmów. Co jednak w tym tytule najbardziej wartościowe, to perspektywa dziecka, dla którego spędzanie czasu w kiczowatym, wściekle różowym Magic Castle, wydaje się spełnieniem marzeń.
Czarny Łabędź, reż. Darren Aronofsky
To film, który dość trafnie obrazuje relację matki z córką, w której o wzajemną przestrzeń jest ciężko. Główna bohaterka jest pod jej stałą kontrolą – również tego, co wkłada do ust. Wybór między presją niespełnionych ambicji matki i pasją zajmuje pełen zakres jej życia. Próby separacji od matki i kształtowania własnego „ja” przychodzą jej z trudem. Znaczącą sylwetką w tym filmie jest również postać dyrektora teatru Thomas’a, na którego wpływy i zagrania jest podatna główna bohatera, ze względu na podobny charakter relacji, również polegający na wygórowanych oczekiwaniach, względem (nad)ambitnej Niny.
Cieszę się, że moja mama umarła, Jennette McCurdy
Jedna z mocniejszych pozycji o relacjach z matką, jaka ostatnio ukazała się na rynku. Ex-gwiazda Nickelodeonu ujawnia w niej kulisy branży dziecięcych aktorów, ale skupia się przede wszystkim na tym, jaki wpływ wywarła na jej zdrowiu, karierze i psychice matka. To lektura generująca dużo złości i niezgody, przede wszystkim jednak przestroga przed projektowaniem na dzieci własnych, niespełnionych marzeń. Obowiązkowo!
Nigdy dość dobra, Karyl McBride
Książka dość trafnie obrazuje relacje matki i córki oraz powtarzalność tych schematów w rodzinie. Lektura przybliża korzenie perfekcjonizmu kobiet, których można w tej relacji dopatrywać. Publikacja nie rzuca oskarżenia na matki, ale pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy zachowań matek z cechami narcystycznymi. Autorka, która jest psychoterapeutką, poprzez przykłady z doświadczeń u swoich pacjentek, obrazuje je i pozwala zrozumieć podobne sytuacje, które może zauważyć u siebie czytelniczka, a dzięki temu zajrzeć wgłąb siebie. Zrozumieć siebie i swoje stany emocjonalne – taki przekaz ma publikacja Karyl McBride.
Autorki: Karolina Kołodziejczyk i Angelika Balbuza