Antalya, wakacyjne imperium zabawy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Julia Trojanowska

Jedno z najsłynniejszych tureckich miast, największy kurort południowo-zachodniej Turcji, stolica tak zwanej Riwiery Tureckiej. Antalya, bo o niej właśnie mowa, przyciąga turystów z całego świata. Nic dziwnego – w tym miejscu historia łączy się z nowoczesnością, a tętniące życiem miasto zapewnia wakacyjne rozrywki na najwyższym poziomie.

Turcja, niezmiennie od lat, jest jednym z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków. Nic dziwnego – państwo, położone na dwóch kontynentach, Azji Zachodniej i Europy, przyciąga nadmorskimi kurortami i bogactwem kulturowym, sięgającym starożytności. W ostatnim czasie na tle pozostałych tureckich kurortów zdecydowanie wyróżnia się Antalya. W poprzednim sezonie odwiedziło ją ponad dziesięć milionów turystów! Wy również możecie – rozpoczęła się środowe i sobotnie czarterowe loty do znanego tureckiego kurortu Antalya, realizowane z biura turystycznego TUI. Sprawdźcie poniżej czym to miasto urzeka turystów, a potem przekonajcie się sami. 

Antalya Brew Plaża Kaputa - Darmowe zdjęcie na Pixabay

Widoki nie z tej ziemi

Jednym z głównym powodów niesamowitej popularności Antalyi jest jej położenie. Miasto znajduje się nad zatoką Antalya nad Morzem Śródziemnym, u podnóży gór Taurus, których wysokie szczyty górują nad miastem. Antalya to największy kurort Riwiery Tureckiej, czyli regionu ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Egejskiego, charakteryzującego się pięknymi, piaszczystymi plażami oraz bogatą fauną i florą. To właśnie tutaj czekają na wczasowiczów białe plaże, turkusowa woda i soczysta zieleń tamtejszej roślinności. Nie mówiąc już o pięknej pogodzie – od maja do października temperatura waha się od 20 do ponad 30 stopni w sezonie wakacyjnym.

Jak kurort, to oczywiście plaże, a tych w Antalyi przecież nie brakuje. Jednymi z najpiękniejszych są Konyaalti oraz Lara. Ta pierwsza to plaża pokryta drobnymi kamyczkami, druga z nich jest piaszczysta. Obydwie zostały odznaczone Błękitną Flagą, czyli międzynarodowym wyróżnieniem za najwyższą jakość kąpielisk. Wszyscy miłośnicy natury, którzy od piasku i wody wolą relaks wśród lokalnej roślinności i pięknych widoków powinni wybrać się do Yavuz Ozcan Park, czyli parku na klifie, z którego rozciąga się niesamowity widok na morze. 15 minut samochodem od centrum Antalyi znajdują się natomiast wodospady Duden Waterfalls, które spadają bezpośrednio do morza, zapewniając niesamowity widok.

File:Kaleiçi old town, Antalya, Turkey 🇹🇷 Feb 2022 - Tram.jpg - Wikimedia  Commons

Tysiące lat historii

Tereny dzisiejszej Riwiery Tureckiej zamieszkiwane były od czasów prehistorycznych. Samo miasto Antalya, założone przez króla Pergamonu I, przez setki lat przechodziło z rąk do rąk, znajdując się pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego, a później miedzy innymi Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecjan i Turcji Osmańskiej. Naleciałości tych historycznych perypetii można oglądać do dzisiaj – miasto łączy wiele kultur i religii. Co zatem warto zwiedzić w Antalyi, by najlepiej poczuć klimat tego miejsca?

Antalya może poszczycić się urokliwym Kaleici, czyli historycznym centrum miasta. Dzisiaj to miejsce pełne jest urokliwych restauracji, sklepów z tutejszym rękodziełem i pamiątkami oraz charakterystyczną zabudową. W sąsiedztwie Kaleici znajdziecie również pochodzącą z czasów Imperium Rzymskiego bramę Hadriana i bizantyjską wieżę zegarową Saat Kulesi. W mieście warto wybrać się także Muzeum Archeologicznego, by poznać tysiące lat istnienia tego miejsca. Jeżeli  jesteście wielkimi miłośnikami historii, to warto wybrać się również na wycieczkę poza miasto i zwiedzić  oddalone o 20 kilometrów od centrum starożytne miasto Perge.

Reklama

Turecka Antalya łączy w sobie wszystko, czego potrzeba do idealnym wakacji – piękne widoki, czyste plaże, turkusową wodę i wielokulturowe bogactwo. Dzięki nowemu lotniczemu połączeniu w Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, wakacje możecie zacząć planować już dzisiaj.

Alanya Noc Antalya - Darmowe zdjęcie na Pixabay

Reklama