ANYWHERE          TV           REDAKCJA

5 książkowych pozycji na letni urlop – co warto zabrać na wakacje?

książki_na_lato

Połowa wakacji za nami, ale część z nas jeszcze nie wyruszyła na letnie urlopy. Pojawia się odwieczne pytanie – jakie książki zabrać i o czym czytać? Ja polecam zabrać co najmniej pięć, i to pięć z zupełnie różnych bajek. To, co je łączy to fakt, że każda z nich poszerza perspektywę i skłania do nabrania dystansu do naszej codzienności czy uporządkowania jej na spokojnie. Taki dystans podczas wakacyjnych wyjazdów bardzo się przydaje. 

Wśród pozycji polecam nowe wydania starego, ale też współczesne eseje, trochę o podróżach i smakowaniu rzeczywistości, a także powieść autorki, której książki ostatnio pochłaniam jedną za drugą. A na koniec gatunek, który łączy w sobie historię i literaturę oraz ciekawą kobiecą postać, czyli biografię, którą na wakacyjny urlop warto zabrać w formacie dostępnym na czytnik. Wakacyjne polecajki, czyli pięć książek, a w nich dla każdego coś dobrego.

„Wymyślić miłość na nowo”, Mona Chollet, wyd. Karakter

 
Reklama

To wspaniały zbiór esejów dla współczesnej kobiety. Nie jest to poradnik, co wcale nie znaczy, że nie może mieć terapeutycznej funkcji. Inspiruje i zachęca do poszukiwania własnych definicji pojęć, których znaczenie może czasami się gdzieś zagubić – w otchłani realizacji życiowych celów i w poszukiwaniu szczęścia czy spełnienia. Tu warto się zatrzymać, czasami cofnąć w czasie i dotrzeć do własnego rozumienia znaczenia słowa „miłość” i pojęć jej bliskich. Autorka wskazuje rolę stereotypów i schematów narzuconych przez kulturę patriarchatu w relacjach między kobietami i mężczyznami oraz przyczyny ich powstawania, a także porównuje perspektywę współczesną i kiedyś. Przykładami są między innymi historie kobiet, które były krzywdzone przez mężczyzn i które tych mężczyzn estetyzowały, zakochiwały się w oprawcach i przestępcach, uwikłane były w szkodliwe i toksyczne relacje oraz posuwały się do czynów, za które same potem odpowiadały przed sądem, nierzadko w obronie własnej czy dzieci. 

Książka zasługuje na uwagę również dlatego, że pokazuje nową drogę – na własnych zasadach, bazując na podstawie własnych potrzeb i przekonań, nie będąc na usługach mężczyzn. Ta nowa perspektywa to perspektywa równości – praw, dobrostanu psychicznego i partnerstwa. To perspektywa chronienia tego, co zagrabione przez kulturę patriarchatu. Zbiór złożony jest w oparciu o szeroki kontekst kulturowy – obecne są liczne nawiązania do tekstów kultury, popkultury, esejów, pism, listów, dzienników. „Wymyślić miłość na nowo” to kopalnia różnorodnych perspektyw na przestrzeni czasu i wyzwalająca perspektywa.

„Los”, Zeruya Shalev, wyd. WAB

Ta książka, obok „Bólu” oraz „Historii Miłosnej” i wielu innych pozycji od tej autorki, to książka, która uczy współodczuwania. Historie opisywanych bohaterek, ich rodzin i relacji pozwalają przyjrzeć się kobiecym pragnieniom w intymnym portrecie. W przypadku najnowszej powieści od wydawnictwa WAB splatają się losy dwóch bohaterek oddzielonych pokoleniem. Tajemnica, która je łączy sprawia, że stają się sobie bliższe, niż można przypuszczać i mimo że spotykają się tylko kilka razy, rodzi się między nimi więź silniejsza niż więzy krwi. To właśnie dlatego przez całą lekturę odnosi się wrażenie, że są ze sobą spokrewnione. Od ich relacji nie można oddzielić historii Izraela, którego dzieje odbijają piętno na obywatelach i wpływają na ich traumy, relacje, wspomnienia. A połączenie tych wątków tworzy wspaniałą historię o pamięci i stracie. 

Sposób podania jej przez Shalev sprawia, że wierzymy w prawdziwość dialogów, przemyśleń i pobudek bohaterów – płaczemy i śmiejemy się razem z nimi, będąc świadkami uwikłania współczesnego człowieka w historię i jego wpływu na kolejne pokolenia. Shalev mówi o tematach, które ranią i stanowią pewne wyzwania, podaje jednak historie w sposób, który inspiruje i angażuje, co sprawia, że lektura to czysta przyjemność. Każda przeczytana historia zachęca do odkrywania historii kolejnych bohaterek.

„Odczuwanie architektury”, Steen Eiler Rasmussen, wyd. Karakter

Opracowanie wydane w latach 90. aktualne jest do dziś. Na przykładzie poszczególnych obiektów architektonicznych na świecie, Rasmussen opowiada nam o architekturze, pokazując, w jaki sposób możemy jej doświadczać, dostrzegać i analizować. To podręcznik nie tylko dla miłośników architektury, ale również dla tych, którzy podczas wakacyjnych podróży chcą dostrzegać i zrozumieć piękno tkwiące w kamienicach, bramach, wieżach, czy nawet w kostkach brukowych, na przykład europejskich stolic. Z łatwością opowiada o miejscach historycznych, które inspirują współczesność, a każdy z rozdziałów poświęcony jest postrzeganiu innego aspektu architektury – od gry pomiędzy bryłą i pustką, po odczuwanie architektury zmysłami: poprzez dostrzeganie gry światłem, kolorem, dźwiękiem, czy fakturą. Na pewno ciekawy insight znajdą ci, którzy wybierają się do Rzymu, albo po prostu interesuje ich architektura tego miasta. Opowieści podkreślającej konteksty, wpływy kulturowe czy mariaż architektury ze sztuką, rzeźbą, a nawet teatrem dopełniają zdjęcia, na których możemy zaobserwować opisywane przez Rasmussena zjawiska. To książka, która podczas wakacji może nas inspirować, ale nie musimy czytać jej od deski do deski. Wybierając rozdziały według własnego upodobania, możemy wyruszyć w wyjątkową edukacyjną i zmysłową podróż, odczuwając architekturę.

„Smak życia”, Stanley Tucci, wyd. Marginesy

Osobista podróż amerykańskiego aktora i reżysera, scenarzysty i producenta. Zabawna i momentami wzruszająca opowieść o włoskich korzeniach autora oraz pierwszych kulinarnych doświadczeniach, które przyczyniły się do tego, że aktor stał się smakoszem i znawcą włoskiej kuchni. Opowiada o kulisach powstawania filmów związanych z jedzeniem i podróżami, dzieli się wrażeniami ze swoich podróży i przeplata je opowieściami rodzinnymi, na przykład opisem typowego dnia jego rodziny podczas pandemii. Zbiór jego wyznań zahacza również o czas, kiedy postawiono mu diagnozę raka języka, a kilka stron jednego z rozdziałów opowiada o walce z chorobą, która poskutkowała koniecznością jedzenia przez rurkę oraz utratą 16 kilogramów. 

Pozycja, pisana w formie pamiętnika, pokazuje nam Tucciego jako rodzinnego człowieka z poczuciem humoru i dużym dystansem do siebie, a przede wszystkim pasją, jaką jest film i kuchnia. Od pierwszych stron książki, którą otwiera dialog młodego aktora z matką, czujemy, że stajemy się częścią jego świata, a polecane przez niego dania i przepisy na domowe drinki czy jedzenie pobudzają apetyt i zachęcają do gotowania. Najlepiej nie w pojedynkę – relacje z innymi ludźmi są obecne na każdej ze stron, co pokazuje, że aktor, będąc Amerykaninem, pielęgnuje swoje włoskie korzenie oraz zamiłowanie do celebrowania gotowania i jedzenia. O mariażu filmu z jedzeniem opowiada na przykład w rozdziale poświęconym zwyczajach jedzeniowych obecnych na międzynarodowych planach filmowych. Książka idealna na plażę podczas południowoeuropejskich wakacji.

„Maud Montgomery. Uskrzydlona”, Mary Henley Rubio, wyd. Prószyński i S-ka

Książka poświęcona biografii autorki jednej z najważniejszych kobiecych powieści początków XX wieku. Profesor literatury angielskiej, która poświęciła dekady badaniom na temat autorki „Ani z Zielonego Wzgórza”, wnikliwie podeszła do opracowanej biografii – czego dowodem jest aż 700-stronicowa biblia dla miłośników twórczości Montgomery. W ramach prowadzonych badań, Rubio przeprowadziła wiele wywiadów z osobami, które znały pisarkę, między innymi z jej synem, krewnymi, sąsiadami i służącymi. By stworzyć możliwie jak najbardziej bliski rzeczywistości portret Lucy Maud, prześledziła też dogłębnie korespondencję pisarki oraz możliwie wszystkie dostępne źródła na temat jej życia. W książce poznajemy historię pisarki jeszcze zanim się urodziła – mamy dokładny wgląd w jej korzenie od czasów jej prababci – co pokazuje, w jakim środowisku się wychowała i jak dorastała. Tak złożony portret nadaje nam dużego kontekstu w odczytywaniu twórczości Montgomery, a zwłaszcza historii Ani. Dowiadujemy się między innymi tego, że autorka swoje wspomnienia poprawiała i zmieniała – tak, jakby miała świadomość, że kiedyś zostaną wydane. Wielowymiarowy obraz kobiety, która o swoją karierę musiała walczyć i dzielić czas pomiędzy pisanie i macierzyństwo, a także opiekę nad chorym mężem. Lektura „Uskrzydlonej” przeniesie nas do opowieści z okresu przełomu wieków. Opowieści o „ludzkim” wymiarze ambitnej autorki, która na kartach historii literatury zapisała się na zawsze, o jej zmaganiach w dynamicznie zmieniających się czasach oraz o poszukiwaniu szczęścia, spełnienia i niezależności.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE