ANYWHERE          TV

Etyczne zakupy / Etyczny przewodnik kosmetyczny

zero-waste-1

Wybór produktów kosmetycznych jest w dzisiejszych czasach bardzo szeroki. Bogactwo składników, różnorodność opakowań, wzorów, marek i zapachów – jest w czym wybierać. Czy jest coś, co warto wziąć pod uwagę poza oczywistymi właściwościami? 

Każda kobieta ma w swojej kosmetyczce przynajmniej kilka sprawdzonych produktów. Świadomość technik makijażu i pielęgnacji cały czas się zwiększa, a przemysł kosmetyczny jest jednym z najbardziej dochodowych branż dzisiejszych czasów. Dzięki temu kobiety mogą pozwolić sobie na wybredność względem wyboru produktów, a producenci muszą bardziej się starać. Jak więc być… rozsądnie wybrednym? Oto kilka etycznych wskazówek – skoro masz wybór, wybieraj mądrze.

Plastik fantastik

 
Reklama

Wojna z tym tworzywem trwa już od wielu lat. Niezliczone ilości plastikowych opakowań dryfują po Oceanie Spokojnym zajmując obszar pięciokrotnie większy niż Polska, zabijają zwierzęta, trują środowisko. Jest mnóstwo marek wykorzystujących w produkcji kosmetyków plastik z recyklingu, który można poddać ponownej obróbce, lub po prostu inwestują w szklane opakowania. Postaraj się krok po kroku rezygnować w swoich zakupach z tego niewdzięcznego materiału. 

Nie bierz reklamówek, próbek, nie kupuj kremów, podkładów i tym podobnych, w plastiku. Szukaj odpowiednich oznaczeń, które mówią, że opakowanie jest biodegradowalne. Staraj się nie zamawiać online jeśli produkt jest dostępny stacjonarnie, bo dzięki temu nie będziesz powielać zbędnych opakowań – kartonów, folii bąbelkowych, taśm. Wybieraj palety cieni, które są wykonane z papieru i postaw na odpowiedni rodzaj szkła, łatwego w recyklingu. Pamiętaj, że PET po chemii gospodarczej i PET nieprzezroczysty (np. po balsamie do ciała) nie jest przyjmowany do recyklingu!

Zero waste

Jeśli masz możliwość wyboru firmy, która ponownie napełnia opakowania zużywanych produktów – postaw ją na pierwszym miejscu. Na zakupy noś własną torbę wielorazowego użytku. Wszystko, co służy ci ponownie będzie dobrym wyborem. Wiele marek oferuje wymienne wkłady cieni czy pudrów, a niektóre oferują nawet gratisy za odesłanie opakowań do fabryki producenta. Mac realizuje projekt Back to Mac – można przynieść do salonu 5 produktów i wymienić je na nową pomadkę. Są pewne produkty, które ciężko wykorzystać do końca. To zazwyczaj opakowania zawierające pompkę albo tubki, których nie da się wycisnąć. Zawsze staraj się odkręcić pompkę lub rozciąć opakowanie i wydobyć resztki kosmetyku. Odczuje to twój portfel, a środowisko będzie ci wdzięczne.

Konsumenci są coraz bardziej świadomi. Częściej stawiamy na materiały, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie. Sprzedaż plastiku spada, a to mobilizuje marki, do produkowania wysokiej jakości, biodegradowalnych opakowań. Szkło opakowaniowe, czyli sodowo-wapniowo-krzemowe (nie ważne czy jest bezbarwne czy barwione) jest łatwiejsze w recyklingu, podobnie jak szary papier. Każda etykieta, kolorowa naklejka, śliski kartonik – są bardzo trudne w recyklingu. Pamiętaj, że każdy twój wybór ma znaczenie!

***

Kasia Wrona – wizażystka, wykładowca makijażu oraz autorka bloga Make-up Manufacture. Absolwentka wielu prestiżowych szkół w Polsce i Los Angeles. Pracuje przy pokazach mody, sesjach zdjęciowych i na planach, ale kreuje także makijaże klientów indywidualnych. Jej prace znajdziecie w magazynach, reklamach, telewizji. Na co dzień wykłada w krakowskiej szkole. Po godzinach uwielbia czytać, a także pisać o makijażu i trendach.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE