Nie ma dwóch osób, które wyrażałyby i odczuwałyby miłość dokładnie tak samo – mówi Gary Chapman, autor koncepcji pięciu języków miłości. Kochać i czuć się kochanym to jeden z podstawowych elementów w relacji. Nie ma wątpliwości, że miłość oparta na przyjaźni i zrozumieniu wpływa na nasz dobrostan. Aby czuć się kochanym potrzebujemy, aby druga osoba okazywała nam uczucia we właściwy sposób – zgodny z naszym „językiem ojczystym”.
Dr Dorothy Tennoy, amerykańska psycholog, przeprowadziła badania, które zakończyły się następującym wnioskiem: średni czas trwania romantycznej obsesji to dwa lata. Później zaczyna się brutalna rzeczywistość. To właśnie wtedy sporo par zaczyna zaniedbywać sposoby okazywania miłości, które są najważniejsze dla tej drugiej osoby. Rozwinięcie swoich umiejętności ekspresji uczuć może rozbudzić na nowo poczucie spełnienia i szczęścia w relacji przeżywającej kryzys.
Wieloletnia praktyka terapeutyczna pomogła Chapmanowi wyróżnić pięć języków wyrażania miłości, które sprawiają, że czujemy się naprawdę spełnieni.
Celem relacji jest bliskość i intymność. Dzięki koncepcji Chapmana zyskujemy narzędzia, które pozwalają nam to osiągnąć. Co jest kluczem do sukcesu? Poznanie języka swojego partnera lub dziecka i próba wyrażania miłości zgodnie z jego własnymi potrzebami. Znając języki miłości budujemy relację w oparciu o uczucia i rozum. Przestajemy kochać dlatego, że tak mówi nam instynkt, a zaczynamy czuć, że warto kochać i dawać drugiemu to, co najlepsze.
Każdy ma swoje indywidualne zapotrzebowania na ekspresję miłości. Wbrew pozorom bardzo rzadko wiążą się ze sobą ludzie o tym samym dominującym języku wyrażania uczuć. Wraz z rozwojem relacji musimy się uczyć takiego okazywania miłości, aby druga osoba czuła się naprawdę kochana.
Według koncepcji Chapmana, każdy z nas ma dwa główne języki miłości, które napełniają nasze zbiorniczki emocjonalne.
Zapoznaj się z tymi pięcioma sposobami wyrażania uczuć i poczuj, który z nich jest Ci najbliższy. Warto zaobserwować i zapytać samą siebie: kiedy czułam się najbardziej szczęśliwa? Czego najbardziej bym chciała? Czy być zrozumianą i wysłuchaną, a może po prostu leżeć z partnerem bezczynnie na kanapie?
- Słowa, wyrażenia afirmatywne – czyli docenianie poprzez słowa. Dla osoby, u której dominuje ten sposób doświadczania miłości, najlepsze są szczere komplementy i słowa uznania. Tacy partnerzy pragną jak najczęściej słyszeć przyjemne i miłe wyrażenia na swój temat. Wypowiadane słowa mają ogromną moc, a w tym przypadku sprawiają, że takie osoby czują się naprawdę kochane.
- Dotyk – według licznych badań dzieci, które się przytula i dotyka mają lepsze życie emocjonalne niż te, które zostały pozbawione kontaktu fizycznego. Osoby, u których dominuje ten język miłości lubią być po prostu dotykane. I nie chodzi tutaj tylko o seks, ale o trzymanie się za ręce, czułe poklepanie po ramieniu, tulenie, całowanie. To wszystko buduje satysfakcjonującą miłość i poczucie bezpieczeństwa.
- Czas wartościowy – osoba, która preferuje ten rodzaj wyrażania uczuć, prawdopodobnie w dzieciństwie najwięcej radości czerpała ze wspólnej zabawy z rodzicami. Nie chodzi tutaj tylko o bycie razem, ale o wspólne rozmowy i wspólne działania. Istotna jest przy tym uwaga poświęcona drugiej osobie, prawdziwe jej słuchanie. UWAGA: wspólne oglądanie telewizji nie jest czasem wartościowym. J. Gottman, ekspert od pracy z problemami małżeńskimi, zaleca 20 minut znaczącej rozmowy w ciągu dnia, a raz w tygodniu wyjście na randkę w celu pielęgnowania dobrej relacji.
- Akty pomocy – mycie auta i noszenie siat z zakupami również może być sposobem okazywania miłości. Osoby, u których dominuje ten język, lubią być wyręczane z takich czynności, które sprawiają im trudność, których nie lubią, na które nie mają czasu. Zrobienie czegoś niespodziewanie, bez proszenia zostanie odczytane jako potwierdzenie, że dany partner jest dla nas kimś naprawdę wyjątkowym.
- Prezenty – nie chodzi jednak o kupowanie drogich podarunków i materializm, ale sam gest wręczania nawet w bardzo symbolicznej formie. Dla niektórych osób otrzymanie prezentu jest równoznaczne ze słowami kocham Cię. Liściki z wyrazami uczuć, drobne upominki, kwiaty bez względu na okazje. Małe gesty, które są dowodami miłości.
Okazywanie miłości to umiejętność, którą można ćwiczyć. Oczywiście najlepiej jest wtedy, gdy jesteśmy otwarci na wszystkie jej rodzaje i potrafimy dobrze odczytać języki miłości. Rozumiemy, kiedy nasz partner potrzebuje słów wsparcia, mimo że z natury najchętniej wyrażamy uczucia poprzez drobne prezenty. Wiemy, że przywieszenie obrazu na ścianę lub odebranie marynarki z pralni to wyraz miłości ukochanego względem nas. Okazywanie uczuć i ich przyjmowanie świadomie po poznaniu indywidualnego języka swojego i partnera pomaga utrzymać dojrzałą, długotrwałą relację partnerską pełną wsparcia i zainteresowania.