Popularność Podcastów: Geneza | Top Podcasty W Polsce i na Świecie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Alicja Janik

Top Podcasty W Polsce i na Świecie
Źródło: YouTube

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są top podcasty w Polsce i na świecie, a także – jaka jest geneza ich popularności? Trafiliście zatem w dobre miejsce!

Podcasty to bezdyskusyjnie najszybciej rozwijające się medium, które w ekspresowym tempie zyskuje, nie tylko coraz to większe grono słuchaczy, ale także twórców. Trafiły do nas ze Stanów Zjednoczonych już w 2004 roku, natomiast na obecną chwilę szacuje się, że przyciągnęły ponad 1,5 miliarda odbiorców.

Okazuje się również, że Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków tego formatu. Oto top podcasty w Polsce i na świecie!

Podcasty – Nowy zawód

Jeszcze nie tak dawno nikt z nas nie przypuszczałby, że powstanie nowy zawód – podcaster. Wiele osób, które kilka lat temu rozpoczęło swoją przygodę z tworzeniem podcastów obecnie może chwalić się ogromną popularnością, co także przekłada się na zarobki.

Te najpopularniejsze osiągają zawrotne wyniki odtworzeń poszczególnych odcinków, czym kuszą potencjalnych reklamodawców. Oprócz typowych odcinków sponsorowanych bardzo sprawnie działa platforma Patronite, płatne odcinki limitowane czy choćby wyświetlanie reklam na YouTube, bo i tam znajdziemy cały wachlarz podcastów do wyboru.

Jednak najpopularniejszą platformą wciąż jest Spotify, tuż za nią Google Podcast i Apple Podcast.

Przyjemna Dostępność do Słuchania

Podcastów słuchamy w domu, wykonując codziennie czynności, na spacerze, podczas treningu czy w podróży. Jedni szukają w nich rozrywki, inni kolejnych źródeł łatwo przyswajalnej wiedzy.

Najszybciej rosnącymi kategoriami są: prawdziwe zbrodnie, wiadomości i polityka, historie, zdrowie i styl życia. Dostęp do nich, w większości, jest bezpłatny. Rynek jest przesycony naprawdę doskonałymi podcastami zarówno pod względem pomysłowości jak i wykonania.

Top Podcasty W Polsce i na Świecie

Jakie zatem są top podcasty? Jeżeli chodzi o podcasty w Polsce, nieco różnią się one od podcastów na świecie. Często są również inspirowane podcastami zagranicznymi.

Oto najciekawsze podcasty z naszego kraju. Oczywiście, jest to subiektywny wybór i jest wiele podcastów, które są wartościowe, ale nie trafiły na naszą listę.

Polskie Top Podcasty

Raport o stanie świata

Popularność Podcastów: Geneza | Top Podcasty W Polsce i na Świecie

Usłyszymy tu dziennikarzy, ekspertów i uczestników życia politycznego opowiadających o najważniejszych wydarzeniach politycznych, społecznych i kulturalnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o raporcie o stanie świata, odwiedź stronę programu – TU.

Podcastex

Popularność Podcastów: Geneza | Top Podcasty W Polsce i na Świecie

To świetny, rozrywkowy podcast w których Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski opowiadają o popkulturze lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Więcej o pracy chłopaków znajdziecie w TYM miejscu.

Imponderabilia

Popularność Podcastów: Geneza | Top Podcasty W Polsce i na Świecie

To według mnie fenomen. Każdy odcinek trwa blisko dwie godzin. Nie jest specjalnie montowany i cięty. Są to rozmowy z gośćmi zazwyczaj znanymi z pierwszych stron gazet. Więcej na temat tego podcastu możesz znaleźć TU.

Zagraniczne top podcasty:

Darling, shine!

Popularność Podcastów: Geneza | Top Podcasty W Polsce i na Świecie

Podcast prowadzą dwie przyjaciółki – Ellidy Pullin i Chloe Fisher. Obie w 2020 roku straciły ważne w swoim życiu osoby i poczuły, że są w swojej żałobie osamotnione dlatego postanowiły stworzyć miejsce, które będzie zestawem ratunkowym dla wszystkich przechodzących ciężkie chwile.

60-Second Science

Popularność Podcastów: Geneza | Top Podcasty W Polsce i na Świecie

Odcinki trwają zaledwie kilka minut, a i tak autorzy, czołowi dziennikarze, są w stanie przekazać w nim najbardziej interesujące nowinki i odkrycia ze świata.

Dissect

Popularność Podcastów: Geneza | Top Podcasty W Polsce i na Świecie

Autor, Cole Cuchny, analizuje pojedyncze piosenki lub odkrywa znaczenie całego albumu. Prawdziwa gratka dla koneserów dobrej muzyki.

Top Podcasty w Polsce i na Świecie – Podsumowanie

Podcasty wygrywają z tradycyjnymi mediami ze względu na dostępność, wiarygodność i interesujące treści. O istotnym znaczeniu tego formatu świadczyć może fakt, że w 2020 roku po raz pierwszy Nagroda Pulitzera została przyznana właśnie podcasterom.

***

Interesują was tematy powiązanie z podcastami? Sprawdźcie nasze rozmowy na AnywhereTV, by znaleźć jeszcze więcej fascynujacych tematów!

Reklama