Małgorzata Chodakowska – rzeźbiarka z brązu

chodakowska_2

Małgorzata Chodakowska to artystka, rzeźbiarka, która urodziła się w Łodzi. Od 1991 roku mieszkająca i tworząca w Dreźnie.

Liceum plastyczne ukończyła w rodzinnym mieście, natomiast studia rozpoczęła na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod opieką prof. Jana Kucza. Od 1988 roku kontynuowała je na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Ukończyła studia w pracowni prof. Bruno Gironkoli, uzyskując dyplom z nagrodą mistrzowską.

Tworzy przepiękne fontanny, w których woda odgrywa kluczową rolę w całej konstrukcji.

Myśląc o rzeźbach przed oczami stają nam klasyczne postaci zastygłe w swoich dostojnych pozach, albo te nowoczesne których często jak pokazuje brutalna rzeczywistość większość oglądających nie rozumie. Na szczęście tak nie jest w przypadku Małgorzaty Chodakowskiej, której rzeźby-fontanny z brązu ożywają dzięki życiodajnej wodzie.

Wypływająca z różnych części posągów woda ma za zadanie ożywiać je. Powstałe z brązu i drewna rzeźby Chodakowskiej imitują ruch prawdziwego człowieka, co jest wręcz magiczne.

Każda z nich tworzy wokół siebie niesamowitą atmosferę, w której można się nawet zatracić. Czas przygotowania jednej fontanny wynosi od 2 do 6 miesięcy, w zależności od stopnia skomplikowania i ilości elementów jej towarzyszących. Cały projekt zaczyna się od modelowania w glinie.

Następnie powstałe modele muszą zostać odlane w brązie, co stworzy z modeli prawdziwe rzeźby. Dopełnieniem dzieła są wypływające z niego strumienie wody, które tworzą hipnotyzujący obraz. Zdjęcia nie oddają prawdziwej magii fontann. Aby poczuć prawdziwie bajkową atmosferę, jaką wokół siebie roztaczają, należy przyjrzeć im się z bliska.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE